Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. októbra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR:Cez letné prázdniny dovolenkovalo v SR takmer milión turistov

BRATISLAVA 28. októbra –

Cez letné prázdniny dovolenkovalo na Slovensku takmer milión turistov

Aj prázdninové mesiace boli pre slovenský cestovný ruch úspešné. Na Slovensku dovolenkovalo v júli a auguste vyše 979-tisíc ľudí. Počet turistov počas týchto mesiacov sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil o takmer pätinu. Najväčší podiel na tom majú obyvatelia Slovenska, ktorí tvoria 56-percentný podiel. Až 549-tisíc Slovákov si cez prázdniny vybralo na oddych Slovensko.
„Pozitívne štatistické údaje sú odrazom správneho nasmerovania Stratégie cestovného ruchu, ako aj marketingových aktivít,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko. Celkovo od začiatku tohto roka do konca augusta vzrástol počet návštevníkov o takmer 13 percent. „Tieto hodnoty dávajú reálny predpoklad na dosiahnutie lepších výsledkov za celý kalendárny rok 2015,“ povedal F. Palko. Najväčší podiel zahraničných turistov tvorili obyvatelia susedných krajín, a to Česká republika (vyše 143-tisíc turistov, vyše 21-percentný medziročný nárast) a Poľsko (vyše 44-tisíc, 7-percentný medziročný nárast). Do prvej trojice sa dostali aj návštevníci z Nemecka (takmer 37-tisíc, 21-percentný medziročný nárast).
Počas leta zaznamenali až 36-percentný nárast turisti z Veľkej Británie. Cez prázdninové mesiace ich k nám prišlo vyše 14-tisíc. Zatraktívnenie Slovenska pre britských turistov bolo tiež témou rokovaní štátneho tajomníka Palka s veľvyslancom Veľkej Británie Andym Garthom na Slovensku. Veľvyslanec na stretnutí ocenil letecké spojenie z Bratislavy do viacerých britských miest. „Aj kvalitné letecké spojenia s čo najväčším počtom miest, dáva dobré predpoklady na ďalšie úspechy Slovenska v oblasti cestovného ruchu,“ povedal F. Palko.
Najnavštevovanejšími krajmi v júli a v auguste boli Bratislavský (takmer 240-tisíc turistov), Žilinský (vyše 210-tisíc) a Prešovský kraj (vyše 180-tisíc). Z okresov to bol bratislavský (takmer 204-tisíc) a vďaka horám a prírode okres Poprad (vyše 121-tisíc) a okres Liptovský Mikuláš (vyše 102-tisíc). Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR podporuje a zviditeľňuje Slovensko aj v zahraničí. Minulý týždeň štátny tajomník Palko napríklad predstavoval
krásy Slovenska priamo v Taliansku. Oblastným a krajským organizáciám cestovného ruchu tento rok ministerstvo dopravy poskytne dotácie až vo výške 4,5 milióna eur. Organizácie ich môžu využiť na zvýšenie informovanosti turistov o ponuke jednotlivých regiónov Slovenska alebo aj na výstavbu náučných chodníkov.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Veľké jesenné upratovanie: na tieto veci nezabudnite Domáci sprievodca prania prírodných a syntetických materiálov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.