Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDV SR : Prepravcovia si vydýchnu, tranzit je vyriešený

Bratislava 6. decembra –

Na zasadnutí Rady TTE pre dopravu sa prerokovali viaceré témy dôležité pre dopravcov. Dôležitým momentom utorkového rokovania bolo potvrdenie zo strany Európskej komisie, že tranzit sa nepovažuje za vysielanie pracovníka. V praxi to znamená, že prepravcovia sa nebudú musieť riadiť legislatívnymi predpismi krajín, cez ktoré tranzitujú.

„Privítajú to najmä malé a stredné firmy, ktorým hrozila zbytočná byrokratická záťaž a ďalšie náklady,“ povedal v Bruseli minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Diskusia ministrov ukázala, že najdôležitejšou témou balíka mobility ostáva sociálny pilier, ktorý by mal stanoviť pravidlá pre prácu vodičov v odvetví cestnej dopravy prostredníctvom lex specialis, t. j. špeciálneho predpisu v rámci cestného balíka. Vystúpenia ministrov tu potvrdili dva základné a rozdielne prístupy pri uplatňovaní smernice o vysielaní pracovníkov pri medzinárodnej doprave a kabotáži, možnosti trávenia povinného týždenného odpočinku v kabíne vozidla alebo budúceho využívania inteligentných tachografov.

„Usilujeme sa o čo najlepšie nastavenie podmienok pre našich autodopravcov. Rokovania však nie sú jednoduché. Čo sa týka odpočinku kamionistov, tu presadzujeme, aby si šoféri sami mohli vybrať, kde chcú prespať, či v kabíne kamióna, alebo v hoteli. My chceme presadiť bázu dobrovoľnosti, ale s dodržiavaním prestávok, ktoré sú predpísané,“ vysvetlil Arpád Érsek, minister dopravy.

V Bruseli rezonovala aj otázka celoplošného spoplatnenia na základe prejdenej vzdialenosti pre všetky typy vozidiel, s čím Slovensko nesúhlasí.

„Zastávame názor, že jednotlivým štátom má byť ponechaná možnosť rozhodnúť sa, akou formou budú vyberať poplatky za využívanie infraštruktúry. Takéto poplatky pre ľahké vozidlá by priniesli neprimeranú finančnú záťaž pre ich prevádzkovateľov,” povedal Érsek.

Ministri na rokovaní potvrdili snahu o prijatie opatrení, ktoré zabezpečia výmenu informácií medzi členskými štátmi pri vymáhaní nezaplatených poplatkov. Ministri na rokovaní Rady TTE pre dopravu takisto potvrdili, že sú pripravení podporiť legislatívne zmeny ohľadom spolupráce v boji proti takzvaným schránkovým firmám.

Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

K téme

Nový cestovný poriadok ZSSK: Z Bratislavy do Košíc, Šale, Prievidze a zo Zvolena do Košíc sa dostanete budúci rok podstatne rýchlejšie Do aplikácie Ideme vlakom pribudli Nákup medzinárodných cestovných lístkov aj „Obľúbení cestujúci“

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.