Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2012 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Leasing alebo úver?

BRATISLAVA 15. októbra – Základný rozdiel je v tom, že finančný leasing je prenájom a investičný úver je pôžička. Z toho vyplýva aj rozdiel vo vlastníctve predmetu financovania. Pri leasingu je majiteľom automobilu až do splatenia leasingová spoločnosť, firma má počas splatnosti leasingu auto len v prenájme. Pri úvere je majiteľom hneď od začiatku kúpy automobilu vaša firma.

Čo sa týka ďalších rozdielov, každý z týchto finančných produktov má vo vzájomnom porovnaní svoje pozitíva. Preto pri výbere financovania odporúčame zohľadniť nasledovné skutočnosti:

• daňové výhody a odpisovanie DPH – hlavnou výhodou leasingu je to, že umožňuje podnikateľom odpísať si automobil po uplynutí obdobia 36 mesiacov, pričom pri kúpe na úver alebo v hotovosti je doba odpisovania 48 mesiacov. Výhodou úveru je možnosť odpočtu DPH pre platcov DPH naraz, pri leasingu si DPH odpisujete postupne a môžete si tak DPH z leasingových splátok uplatniť v príslušnom daňovom období.

• celkové náklady na investíciu – je dôležité porovnať si, koľko celkovo zaplatíte za leasing a koľko za úver, aké poplatky zaplatíte na začiatku a aké budete platiť priebežne. Nezanedbateľný rozdiel v nákladoch je v prípade leasingu aj havarijné poistenie. Ako klient leasingovej spoločnosti často získate výhodnejšie podmienky, ako by to bolo pri uzatvorení poistky na individuálnom základe. Aj banka však môže v rámci spolupráce s poisťovňou ponúkať zvýhodnené podmienky havarijného poistenia.

• podmienky a dĺžka splácania – pri leasingu je dôležitá prvá zvýšená splátka (akontácia). V prípade leasingu teda potrebujete aj vlastné zdroje. Vo všeobecnosti platí, čím vyššia akontácia, tým nižšie mesačné splátky. Pri finančnom leasingu sa zmluva uzatvára najmenej na obdobie 36 mesiacov, maximálne na 60 mesiacov.

Pri úvere sa neuplatňuje akontácia, v prípade účelového úveru však banka môže vyžadovať finančnú participáciu klienta na investícii. V prípade bezúčelových úverov nie ste limitovaný obdobím odpisovania ani vekom auta a od banky môžete získať finančné prostriedky vo výške 100 % kúpnej ceny. Preto si aj splácanie môžete prispôsobiť a znížiť si tak výšku mesačnej splátky.

• rýchlosť schvaľovacieho procesu a dostupnosť – financovanie prostredníctvom leasingu je obvykle rýchlejšie a administratívne menej náročnejšie ako financovanie prostredníctvom úveru, leasingová zmluva sa najčastejšie uzatvára priamo u predajcu áut, teda po jej podpise môžete odísť z predajne priamo s automobilom.

• možnosti úpravy splátkového kalendára – ČSOB banka a ČSOB Leasing ponúkajú svojim klientom benefit nastaviť si hneď na začiatku splátkový kalendár podľa potrieb ich biznisu a každoročne si buď prerušiť splácanie istiny úveru alebo si spraviť leasingové prázdniny v mimosezónnom období, keď máte nižšie tržby.

Ste podnikateľ a máte viac otázok k tejto téme? Napíšte nám ich: podnikatel@csob.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Fleet care management prvýkrát na Slovensku. B. Braun dodáva inštrumentárium do Nemocnice Bory Najväčší slovenský broker pool Finportal zavŕšil rok 2022 opäť s výrazným rastom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.