Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. októbra 2016 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Kreditka alebo debetka: Poznáte rozdiel?

BRATISLAVA 18. októbra 2016 – Naučte sa platiť oboma platobnými kartami a ušetríte.

„Budem platiť kreditkou,“ je veta, ktorú bežne používame pri nákupoch. I keď je toto slovné spojenie v našich končinách ustálené, nie je však celkom pravdivé. Väčšina ľudí totiž platí kartou debetnou. Aký je teda rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou?

Kreditná vs. debetná karta
Debetná karta je práve tá karta, ktorú bežne dostanete k vášmu bankovému účtu. Vďaka nej máte prístup k vašim peniazom, ktoré ste si vložili na váš účet. Čiže, keď zaplatíte debetnou kartou, platíte vašimi finančnými prostriedkami.

Kreditná karta vám, naopak, môže byť vydaná, aj keď účet v banke nemáte. Pri používaní kreditnej karty teda nečerpáte finančné prostriedky z vlastného účtu, ale požičiavate si peniaze banky. Ak tieto „požičané“ peniaze vrátite banke v tzv. bezúročnom období, banka vám za požičanie nebude účtovať žiadne úroky. Vo väčšine prípadov ide o obdobie približne 45-50 dní, kedy máte možnosť banke financie vrátiť v podstate zadarmo. To je hlavná výhoda kreditnej karty – viete si požičať rýchlo, a keď peniaze vrátite do stanoveného termínu, úroky neplatíte.

Bude vás zaujímať: Ako používať kreditnú kartu

Kedy vás kreditná karta zachráni
Kreditnú kartu ľudia často ocenia v nečkaných situáciách. „Čitateľom môžeme uviesť dva prípady, kedy sa klientom kreditná karta naozaj zíde. Napríklad klient vycestuje do zahraničia a nevie zaplatiť debetnou kartou. V tejto situácii mu pomôže kreditná karta. Druhým príkladom sú nečakané životné momenty, kedy klient urýchlene potrebuje uhradiť neplánované výdavky, no aktuálne mu na vlastnom účte chýba požadovaná suma. Vyrieši to opäť kreditná karta, kedy má finančné prostriedky k dispozícii v podstate ihneď,“ uviedol vedúci oddelenia platobných kariet Tatra banky Rastislav Vallo.

Kreditnú kartu často využívajú aj cestovatelia. Ak sa chystáte na dovolenku, jednoducho s ňou zarezervujete letenky, ubytovanie či auto z požičovne. Ak budete v zahraničí tankovať, zaplatiť s kreditnou kartou nebude problém. Takisto vie kreditka pomôcť s neplánovanými výdavkami, kedy vám peniaze banky môžu pokryť napríklad opravu či odtiahnutie auta, výmenu spotrebiča či liečebné náklady.

Ako rozumne používať obe platobné karty a ušetriť
Či už ste na Slovensku alebo v zahraničí, všeobecne platí, že s debetnou kartou je výhodnejšie vyberať peniaze z bankomatu a s kreditnou kartou platiť za nákupy. Peniaze tak máte k dispozícii kdekoľvek sa nachádzate. Následne požičané peniaze z kreditnej karty splatíte jednoducho peniazmi z účtu, ku ktorému máte vydanú debetnú kartu.

Bude vás zaujímať: Finančná rezerva kedykoľvek a kdekoľvek

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Vianoce na úver sa nemusia vyplatiť Vianoce na úver sa nemusia vyplatiť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.