Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Koľko môžete ušetriť na refinancovaní spotrebných úverov

BRATISLAVA 28. novembra – Pri refinancovaní budete banke musieť doniesť doklady o vašich starých záväzkoch. Poplatkov je pri tomto úkone menej ako pri hypotékach a ušetriť môžete desiatky eur mesačne.

Banke musíte predložiť pri žiadosti o refinancovanie aj zmluvy o všetkých starých úveroch, ktoré chcete splatiť novým úverom. Keď vám banka úver schváli, predložíte jej aktuálnu výšku záväzkov na všetkých refinancovaných dlhoch potvrdenú starou bankou.

„Klient predkladá úverové zmluvy vyplácaných úverov. Ak nemá k dispozícii úverové zmluvy, akceptovateľné je aj predloženie výpisu z úverového účtu, resp. výpis z úverového účtu z internet bankingu na ktorom musí byť uvedené číslo úveru,“ vymenúva Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.

V starej banke musíte požiadať aj o predčasné splatenie úveru. Banky vám to dovolia zvyčajne do sedem alebo 15 dní odo dňa podania žiadosti.

K čerpaniu úveru v novej banke je potrebné doložiť aj súhlas s predčasným splatením z pôvodnej inštitúcie. Následne do 3 mesiacov po čerpaní úveru budete musieť vydokladovať použitie peňazí, ak je nový úver účelový. Ako dôkaz môže slúžiť doklad o predčasnom splatení úveru, zrušení kreditnej karty či kontokorentného úveru.

Pozor na poplatky pri refinancovaní
Väčšina bánk v rámci konkurenčného boja neúčtuje žiadne poplatky za poskytnutie spotrebnej pôžičky na vyplatenie starých dlhov, ale nie je to pravidlo.

„Pri konsolidačnom úvere si niektoré banky môžu účtovať poplatky napríklad za spracovanie úveru. my si takéto poplatky neúčtujeme, čo pomôže klientom výrazne ušetriť,“ dodáva Lenka Lendacká, hovorkyňa Poštovej banky.

Zo zákona má každý spotrebiteľ právo urobiť kedykoľvek počas 12 mesiacov mimoriadnu splátku spotrebného úveru až do výšky 10 000 eur bez poplatku. To v podstate spĺňa väčšina úverov na spotrebu.

Poplatky naopak platíte pri dlhšie splácanom úvere nad 10 tisíc eur. Za predčasné splatenie úveru nad túto sumu zaplatíte poplatky vo výške 0,5% zo zostatku úveru (ak je úver menej ako rok pred koncom splatnosti) alebo 1% ak e úver splácate viac ako rok.

Pri starších úveroch poskytnutých do 10.6.2011 je poplatok až 3% z predčasne splácanej sumy.

Poplatky na vedenie úverového účtu vám už tiež banky podľa zákona vyrubiť nemôžu. Poplatky za zmeny v úverovej zmluve, ktoré sa bežne pohybujú v desiatkach eur si banky pri predčasnom splatení spotrebáku zvyčajne neúčtujú, lebo tento úkon nepovažujú za zmenu zmluvných

Postup pri refinancovaní pôžičky
1. Urobte si zoznam motívov prečo chcete úver refinancovať
2. Vyberte si novú banku, kde chcete úver preniesť
3. Dajte si v banke urobiť kalkuláciu či sa vám prenos oplatí
4. Zistite si limity novej banky o počte refinancovaných úverov
5. Požiadate o úver a doneste banke všetky potvrdenia o príjmoch a o zostatkoch starých úverov
6. Po schválení úveru získajte súhlas s predčasným splatením z pôvodnej banky
7. Nová banka alebo vy si pošlite peniaze z nového úveru do starej banky
8. Vydokladujete banke použitie peňazí, ak je nový úver účelový

Ušetriť sa dajú desiatky eur
Pre názorne zobrazenie koľko sa dá refinancovaním nevýhodných úverov ušetriť si pozrite nasledujúci modelový príklad:

Klient potrebuje prefinancovať nevýhodné úvery v sume 3 000 eur v bankách aj nebankových subjektoch. Splatnosť má ešte 3 roky a nebráni sa jej predlženiu. Jeho čistý príjem je 900 eur a jeho mesačné splátky úverov sú vo výške 150 eur. Ide mu najmä o zníženie mesačných splátok. Zisťovali sme, aký úrok by mu banky ponúkli, aká by bola mesačná splátka a úspora.

Pri dlhšej splatnosti úver viac preplatíte
Ak by ste chceli mať ešte nižšiu mesačnú splátku mohli by ste si predlžiť dobu úver. V tomto prípade by ste pôžičku viac preplatili.

Napríklad v Zuno by ste pri úroku 6,90 % ročne a predlženia splatnosti na 60 mesiacov mali splátku len 59,26 eur, ale celkovo zaplatená suma by stúpla na 3 555,60 eur.

V ČSOB pri úrokovej sadzbe 8,5% a pri dobe splatnosti 10 rokov bude mesačná splátka iba 40,83 , ale celkové náklady na úveru sa vyšplhajú na 4899 eur.

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Počet ľudí vyhľadávajúcich pomoc psychiatrov a psychológov rastie – Union ponúka programy, ktoré pomáhajú v boji s chorobami duše Až 14 mesiacov trvá ľuďom, kým sa rozhodnú vyhľadať odbornú psychologickú pomoc

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.