Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júla 2012 VyhláseniaPolitické strany od PRservis.skSITA Diskusia()

KDH: Vyhlásenie predsedu KDH k 20. výročiu Deklarácie o zvrchovanosti

BRATISLAVA 17. júla – 1. Predpokladom pre súčasnú slovenskú samostatnosť a štátnosť bol pád komunizmu v Európe ako výsledok desaťročí zápasu o slobodu a ľudské a občianske práva. Obete totality a nositelia tohto zápasu si zaslúžia našu trvalú úctu, vďaku a pamäť. Slovenská republika by nebola vznikla bez zásadných spoločenských a politických zmien v Novembri 1989. Bez Novembra ´89 by nebolo ani Januára ´93. Zvrchovanosť a zodpovedná sloboda národa sú obsahom a zmyslom suverenity. Kto spochybňuje November 1989, spochybňuje aj všetky spoločenské a politické rozhodnutia, ktoré sú jeho ovocím, vrátane Deklarácie, Ústavy a získania našej štátnej suverenity.
2. KDH sa zachovalo zodpovedne a prezieravo, keď odmietlo spoluprácu s politikmi a stranami, ktoré sa spreneverili ideálom, kvôli ktorým si občania želali samostatnosť Slovenska. Hrubé porušovanie zákonov a nerešpektovanie ústavnosti, akty štátneho zločinu a zneužívanie moci dostali Slovensko mimo euroatlantickej integrácie a do faktickej medzinárodnej izolácie. Divoká, netransparentná privatizácia národného majetku spôsobila najväčšiu sociálnu nespravodlivosť v moderných dejinách Slovenska.
3. Česko-slovenská republika bola dôležitým štátnym útvarom pre uchovanie a rozvoj slovenskej kultúry, identity a hospodárstva. Spolužitie v rámci jedného štátu prinieslo Slovensku okrem iného zakotvenie jeho hraníc, hlavne na juhu a na východe. KDH, zrodené v zápase s komunizmom, sa od svojho založenia usilovalo predovšetkým o uzákonenie dôležitých princípov a pravidiel pre slobodnú, spravodlivú a demokratickú spoločnosť a pre sociálne trhové hospodárstvo . Súčasťou tohto snaženia bolo nové štátoprávne usporiadanie, ktorého zavŕšením mala byť rovnocenná účasť Slovenska na projekte zjednotenej Európy. Bola to známa vízia „slovenskej hviezdičky na európskej vlajke a slovenskej stoličky pri európskom spoločnom stole“, ktorú nám už na začiatku 1990-tych rokov ostro vytýkal vtedajší koaličný partner VPN a premiér V. Mečiar. KDH malo svoju predstavu o rovnocennom a hrdom Slovensku integrovanom do Európskych spoločenstiev súčasne s Českou republikou, ale aj s Poľskom a Maďarskom. Sen o slobodnom a európskom Slovensku sa vďaka náročnému úsiliu s podporou občanov stal postupne skutočnosťou. Dnes je Slovenská republika plnoprávnym členom Európskej únie a NATO. To nás všetkých pozýva k zodpovednosti za ďalší vývoj našej domoviny a spoločnej Európy. EÚ nepotrebuje centralizáciu, ale dôsledné dodržiavanie pravidiel a rešpektovanie princípu subsidiarity.
KDH podporovalo a podporuje slovenskú štátnosť ako cestu budovania sociálne spravodlivého spoločenstva v rodine európskych národov a štátov. Jej základom sú vlastná kultúra a duchovné a ústavné tradície ako nositelia spoločných hodnôt. KDH bude aj naďalej dôsledne usilovať o napĺňanie vízie spravodlivého a solidárneho Slovenska pre ľudí.

Ján Figeľ, predseda KDH

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx;bl

K téme

Digitalizácia musí byť priorita pre novú vládu, inak zostaneme na chvoste EÚ Ak sa potvrdia uniknuté e-maily, minister Vlčan musí odstúpiť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Politické strany

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.