Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. decembra 2014 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Jednovrstvové murovanie s plným tepelnoizolačným komfortom

BRATISLAVA 16. decembra – Stavebný materiál, zodpovedajúci nárokom súčasnosti, musí spĺňať rad kritérií. Najčastejšie o výbere rozhoduje ekonomické hľadisko a úžitkové vlastnosti, ktoré uľahčia realizáciu často krát architektonicky náročných projektov. Trendom je samozrejme taktiež nízko nákladová energetická prevádzka budovy a pre mnoho stavebníkov je podstatná otázka zdravotných rizík. Betónové materiály sú v povedomí širokej verejnosti často stále mylne spojované s ťažkopádnosťou, zlými tepelnoizolačnými vlastnosťami a nezlučujú sa s trendom návratu k tradičným materiálom.

Ľahký a prírodný materiál so storočnou tradíciou
Myšlienka odľahčiť betón tým, že sa z neho vytvoria ľahké porézne tvárnice, vznikla vo Švédsku v roku 1929. Výsledok prekvapil svojimi vynikajúcimi vlastnosťami – stále si zachováva pevnosť betónu, aj jeho základné, úplne prírodné zloženie, tvorené kremičitým pieskom, cementom a vodou. Dnes, takmer po sto rokoch skúseností, je možné považovať pórobetón už za tradičný materiál. Zároveň ale Ytong svoj systém stavebných komponentov inovuje v súlade so súčasnými trendmi v odbore. Ďalším podstatným plusom je nehorľavosť, zdravotná neškodnosť a predovšetkým tepelnoizolačné schopnosti bieleho pórobetónu.

Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti pórobetónu
Odľahčený betón, obsahujúci milióny drobných pórov, sa chová podobne ako napríklad funkčné odevy. Dokáže zabrániť úniku tepla a funguje aj ako izolácia. Je teda možné veľmi jednoducho dosiahnuť štandard pasívneho domu. Užívateľský komfort zvyšuje aj to, že pomocou pórov je regulovaná vlhkosť v dome – pri zvýšených hodnotách ju póry odvádzajú, naopak pri presušenom vzduchu sa uvoľňuje späť.

Stavby bez tepelných mostov
Ytong je však neprekonateľný predovšetkým v tom, že bráni vzniku tepelných mostov, ktorými uniká teplo a zhromažďuje sa v nich vlhkosť. Tam, kde tepelné úniky vznikajú, je nutné zatepľovanie či iné dodatočné opatrenia. Stavebný systém Ytong je výnimočný úplnou presnosťou a kompatibilitou všetkých dielov. V miestach, ako sú rohy miestností, okolie okien, systém poskytuje presne na seba nadväzujúce diely, ktoré nezakladajú podmienky týmto problémom. Tým pádom nehrozí následný vznik nebezpečných plesní – o nich vedia svoje hlavne ľudia s respiračnými problémami, rodiny s alergickými deťmi či astmou.

Systém stavebných dielov Ytong
Stavba je teda podobná stavebnici. S presným skladaním a napojením dielov „od suterénu po strechu“ sa vopred ráta. Ďalším pozitívom je, že sa tvárnice spojujú tenkovrstvou maltou, takzvaným lepidlom, s hrúbkou iba 1 až 2 mm. Presné napojenie má veľký podiel na tom, aby tepelnoizolačné vlastnosti fungovali aj s jednovrstvovým murovaním bez dodatočného zatepľovania.

Jednovrstvové murovanie až do štandardu pasívneho domu
Jednovrstvové murovanie poskytuje rad zásadných výhod – je rýchle, ekonomické a jednoduché. Úspora nákladov nie je len v materiáli, ale tiež v ušetrenom čase, nákladoch na stavebné práce. To znamená, že napríklad v komerčných objektoch je možné o to skôr začať s podnikaním.

Medzi uvádzané nevýhody patrí často to, že je tento spôsob veľmi náročný na presnosť a dodržanie technologických postupov. Ytong však vďaka presným tvárniciam a kompletnej ponuke toto riziko minimalizuje. O jednoduchosti použitia svedčí predovšetkým fakt, že veľká časť domov, stavaných svojpomocne, v súčasnosti vzniká práve z nich. Navyše, firma poskytuje široké odborné poradenstvo a spolupracuje s veľkým počtom stavebných spoločností, ktoré s týmto materiálom pracujú.

Jednoduchá tvarovateľnosť
Pórobetón je jeden z najtvárnejších materiálov. Preto aj pri jednovrstvovom murovaní odpadá riziko poškodenia tvárnic, ktoré by tak spôsobili nepresnosti a následné tepelné mosty. Tvárnice je možné upravovať a pracovať s nimi s veľkou presnosťou, čo umožňuje realizovať akékoľvek atypické projekty za dodržania všetkých vynikajúcich tepelnoizolačných

Ytong Theta+ a Ytong Lambda+
Pre jednovrstvové murovanie sú v sortimente optimálne Ytong Theta+ a Ytong Lambda+ s vylepšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Je možné z nich stavať domy vo veľmi úspornom štandarde, a to bez dodatočného zateplenia. Predovšetkým Theta+ s hrúbkou 500 mm spĺňa pri jednovrstvovom murovaní nároky pasívneho domu.

www.ytong.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Vieme správne triediť obaly od čokolád a čokoládových výrobkov? Skutočné úspory na stavbe preverí až čas

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.