Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. apríla 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Jedna pätina účtovníkov už zažila zásadný konflikt záujmov

BRATISLAVA 23. apríla – Až 18 percent účtovníkov už bolo postavených pred zásadné rozhodnutie medzi verejným záujmom, záujmom zamestnávateľa a osobným záujmom. Boli napríklad požiadaní o zástavu rovnakých pohľadávok viacerým bankám, odpisy majetku v rozpore s jeho životnosťou alebo o redukciu informácií v účtovnej závierke pod úroveň vyžadovanú zákonom.

Ukázal to aktuálny prieskum globálnej Asociácie profesných účtovníkov ACCA, ktorého sa zúčastnilo 271 účtovníkov zo Slovenska a Českej republiky. Z odpovedí ďalej vyplynulo, že finanční manažéri by podľa 51 % opýtaných mali jednať predovšetkým vo verejnom záujme. V skutočnosti však podľa 85 % respondentov jednajú v záujme svojich zamestnávateľov alebo zadávateľov.

„Finanční manažéri produkujú obraz hospodárenia firmy v očiach štátu, investorov a verejnosti. Musíme preto rozhodne posilniť váhu verejného záujmu v ich práci,“ uviedla Kateřina Benešová, riaditeľka ACCA pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko.

Dôveryhodnosť a osobná integrita sú po technických účtovníckych znalostiach dve najdôležitejšie súčasti profesného vybavenia účtovníkov. Pre osobnú a profesionálnu kvalitu účtovníkov je pritom takmer podľa 80 % respondentov dôležité členstvo v profesijných organizáciách.

Z výskumu ACCA ďalej vyplynulo, že finanční manažéri nesú zásadnú časť zodpovednosti za fungovanie a komerčný úspech firmy. Vnímaní sú tak aj zamestnávateľmi. Až 48 % účtovníkov sa cíti byť v roli business partnera svojho zamestnávateľa alebo zadávateľa.

Od finančných manažérov ďalej závisí stabilita finančných trhov a prosperita ekonomiky. Menej zodpovednosti účtovníci cítia za riešenie nezamestnanosti a environmentálnych problémov.

„Ekonomické turbulencie posledných piatich rokov nezhoršili podľa približne polovice účtovníkov ich reputáciu. Tá zostala prevažne rovnaká, alebo sa dokonca zlepšila. Účtovníci cítia, že i naďalej zastávajú veľmi vitálnu úlohu v ekonomike. Požiadavky ich zadávateľov sú však v mnohých prípadoch v rozpore s ich profesijnou etikou. To je kritické miesto profesie a tiež nášho celého hospodárstva,“ dodala Kateřina Benešová.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

25 víťazných škôl už poznáme, vďaka známemu reťazcu sa deti naučia variť Rod Stewart už o pár dní na Slovensku: Pre Bratislavu chystám poriadnu rockovú show s prekvapením!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.