Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. septembra 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Ivor: Verejnosť trápi najmä prepúšťanie vinných

BRATISLAVA 25. septembra – Prof. JUDr. Jaroslav Ivor, DrSc., dekan Právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy, predstavil v utorok s kolektívom spoluautorov novú publikáciu „Od zločinu k trestu“ s podtitulom „Sprievodca občana trestným konaním“. Jedna z najuznávanejších slovenských autorít v oblasti vyšetrovania a trestného práva vôbec v nej mapuje kompletný priebeh trestného konania. Odborná publikácia bude slúžiť odbornej i laickej verejnosti, a zároveň ako doplnková študijná literatúra poslucháčov práv.

„Od zločinu k trestu“ – kniha s podobným názvom od Dostojevského patri medzi svetovú klasiku. Zaradí sa vaša publikácia medzi „klasiky“ vo svojej oblasti?

Samozrejme, že by sme boli radi, keby sa tak stalo. Bude to však záležať predovšetkým od jej čitateľov. Našim zámerom bolo zvýšiť úroveň právneho vedomia i laickej verejnosti, teda pomôcť občanovi riešiť rôzne životné situácie v období od spáchania trestného činu po spravodlivé potrestanie jeho páchateľa.
Téma zločinu a trestu je stará ako ľudstvo samé. Už od staroveku je známa zásada „Oko za oko, zub za zub“. Vrcholným dielom Cesare Beccariu, stredovekého osvietenského filozofa a právnika je „O zločinoch a trestoch“. Dostojevskij spracoval unikátne tému spätosti zločinu a trestu v umeleckej literatúre. I v súčasnosti v ponímaní moderného sveta trest tvorí prirodzenú reakciu na spáchaný zločin.

Väčšinu svojej profesionálnej kariéry sa zaoberáte otázkami trestného práva a najmä vyšetrovaniu. Čo Vás na tejto oblasti najviac fascinuje?

Večný proces hľadania pravdy v okolnostiach, príčinách a podmienkach spáchaného trestného činu a samozrejme odhaľovanie jeho páchateľa. S tým je spojená i otázka spravodlivosti, ktorá je vždy relatívna a vždy bude inak ponímaná zo strany obete trestného činu, jeho páchateľa, či nezainteresovaného občana.

Veľa sa hovorí o pochybeniach sudcov, porušení nestrannosti súdov. Ako hodnotíte tento problém, ktorý sa pomaly stáva celospoločenským?

Pri hľadaní pravdy v trestnom konaní, pretože ide o činnosť ľudí, sa nemožno vyhnúť i možnosti tzv. justičného omylu. Stretávame sa s ním nielen u nás ale i vo svete, pričom znížiť možnosť výskytu takéhoto prípadu môže pomôcť iba úroveň právnych vedomostí a poznania nástrojov na ochranu práv a slobôd občanov v trestnom konaní.

Vaša nová publikácia sa zameriava na praktickú stránku trestného práva, chce byť akýmsi návodom pre občanov v kritických situáciách. Môže sa dnes bežný občan domôcť svojich práv? Darí sa tým nepoctivým skrývať svoje skutky?

Nová publikácia má jednoznačne ambíciu pomôcť občanovi pri presadzovaní spravodlivosti tak ako si to predstavujú bežní občania. Svojim obsahom vypĺňa medzeru na trhu odbornej literatúry určenej ako pre odbornú, tak i laickú verejnosť. Kriminologické výskumy poukazujú na fakt, že na rozdiel od právnikov väčšinu verejnosti netrápia ani tak riziká justičných omylov založených na odsúdení nevinného, ako skôr hrozba, že bude nedopatrením prepustený na slobodu niekto, kto sa kriminálneho deliktu dopustil.

Na vytvorení „Od zločinu k trestu“ sa podieľal kolektív autorov. Ako vznikla myšlienka vytvoriť túto publikáciu a koľko trvali práce na nej?

Myšlienka vytvoriť takúto publikáciu vznikla práve z dôvodu absencie spracovania takejto témy. Nešlo nám o vedeckú monografiu, ale skôr o praktickú príručku využiteľnú širokým okruhom čitateľov. V autorskom kolektíve spojili sily doktorandi študijného odboru trestné právo, so skúsenými autormi, ktorí poznajú i aplikačnú prax a ponúkajú okrem iného i vzory rôznych podaní, žiadostí, opravných prostriedkov využiteľných občanom v trestnom konaní. Od vzniku myšlienky cez spracovanie témy po vydanie publikácie uplynuli viac ako dva roky.

Na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy vychovávate každý rok stovky nových právnikov. Aký odkaz má pre nich táto kniha?

Tak ako sa uvádza v podtitule názvu knihy, i pre právnikov môže byť praktickým sprievodcom jednotlivými štádiami trestného konania a praktickým návodom ako ich efektívne riešiť.

Prof. JUDr. Jaroslav Ivor, DrSc. je dekanom Právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy. Vďaka dlhoročnej praxi patrí medzi najuznávanejších kriminalistických odborníkov na Slovensku. Okrem akademickej pôdy (PEVŠ, PF UK, Akadémia PZ) pôsobil tiež vo viacerých výkonných a riadiacich pozíciách, naposledy ako generálny riaditeľ Sekcie vyšetrovania a kriminalisticko-expertíznych činností Policajného zboru. V roku 1994 bol vymenovaný prezidentom SR do hodnosti generála. Je predsedom Spoločnosti pre trestné právo a kriminológiu so sídlom v Žiline. Je členom vedeckých rád ôsmich vysokých škôl, členom redakčnej rady časopisov Kriminalistika v Prahe, Trestní právo v Prahe, Karlovarská právní revue a časopisu Policajná teória a prax v Bratislave. Je autorom, resp. spoluautorom viacerých monografií, učebníc, vysokoškolských učebných textov, niekoľkých desiatok štúdií a odborných článkov v odborných časopisoch. Odborne sa venuje najmä trestnému právu a kriminalistike. Je členom komisie pre obhajoby doktorských dizertačných prác vo vednom odbore trestné právo.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

15 rokov Slovenska v EÚ: Slováci sa ešte nikdy nemali lepšie HISTÓRIA: Stalo sa 7. novembra

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.