Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Viac príjmov vďaka lepšiemu výberu daní a výkonnejšej ekonomike

BRATISLAVA 24. júna –

Odhad daňových a odvodových príjmov na rok 2014 zvyšujeme oproti februárovej prognóze o 290 mil. eur (0,4 % HDP). Zlepšuje sa aj výhľad na roky 2015-2017. K zvýšeniu prognózy prispieva hlavne vyššia efektivita výberu DPH a pozitívnejší vývoj na trhu práce. Februárový odhad príjmov za rok 2013 revidujeme o 172 mil. eur (0,2 % HDP) nahor, najmä pod vplyvom lepšieho vyrovnania korporátnej dane.

Tromi hlavnými faktormi, na základe ktorých zvyšujeme prognózu daní a odvodov, sú znižovanie únikov DPH, vyšší rast miezd a zamestnanosti a pozitívnejšie než predtým očakávané vyrovnanie DPPO za rok 2013. Najvýraznejšie, o 290 mil. eur nahor, sa mení prognóza na rok 2014. Vyšší približne o 200 mil. eur je aj odhad na roky 2015-2016 a o 145 mil. eur na rok 2017. Revidujeme aj februárový odhad príjmov v roku 2013 o 172 mil. eur.

Všetci členovia Výboru pre daňové prognózy označili našu predpoveď za realistickú. Podrobnosti spolu s komentárom (venujeme sa v ňom aj dlhodobým trendom vo výnose dane z príjmu zo samostatnej zárobkovej činnosti) nájdete na tejto linke.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9659

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.