Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Stavať bratislavskú nemocnicu štátom

BRATISLAVA 18. decembra –

V rámci našej iniciatívy robenia lepších rozhodnutí za verejné peniaze sme sa pozreli na možnosti zlepšenia situácie v Univerzitnej nemocnice v Bratislave prostredníctvom investícií do jej fyzickej infraštruktúry.

Výstavba novej budovy štátom dosahuje pozitívnu čistú súčasnú hodnotu 72 mil. eur a je tak z rozpočtového hľadiska najlepšou možnosťou riešenia dnešného akútneho stavu Univerzitnej nemocnice Bratislava. Stavať prostredníctvom PPP s čistou súčasnou hodnotou -387 mil. eur sa oplatí len v prípade, ak súkromník dokáže stavať a hospodáriť výrazne lepšie ako manažment verejného sektora.

Podľa odhadov IFP je najvýhodnejším variantom výstavba novej nemocnice štátom. Hodnota a návratnosť ďalších dvoch možností, teda rekonštrukcie a vykonania len najnevyhnutejších opráv, je výrazne nižšia. Rekonštrukcia so sebou nesie najmenšie riziká v podobe predraženia výstavby alebo zhoršenia prevádzkových ukazovateľov.

Výstavba nemocnice cez PPP s parametrami zo štúdie realizovateľnosti je nevýhodná. Pre štát by sa oplatila len vtedy, ak by súkromný partner dokázal výrazne lepšie hospodáriť. Dôvodom je najmä to, že pri vysokej požadovanej návratnosti súkromného partnera sa všetky prevádzkové benefity stratia v jeho prospech. Naopak, štát ešte prispieva na jeho relatívne drahšie financovanie.

Z pohľadu uskutočnenia akýchkoľvek investícií verejným sektorom je najdôležitejšie zabezpečiť kvalitný manažment UNB, ktorý dokáže zvýšiť prevádzkovú efektívnosť nemocnice. Práve zmeny v očakávaných výnosoch a nákladoch totiž môžu najviac ovplyvniť výhodnosť ktoréhokoľvek z variantov.

Podrobnosti nájdete v komentári na tejto linke:

http://goo.gl/nS7gGW

Nájdete tam aj prezententáciu so zhrnutím najdôležitejšch zistení.

Náš komentár o UNB je pravdepodobne posledným analytickým výstupom IFP v roku 2015. Prajem vám preto krásne sviatky, a teším sa na spoluprácu v 2016.

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.