Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: SR sa v roku 2014 neodchýlila od cesty k vyrovnanému rozpočtu

BRATISLAVA 1. decembra –

V súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách, a so zmluvou o stabilite, koordinácii a správe v Hospodárskej a menovej únii (fiškálny kompakt), ktorá zakotvuje európske fiškálne pravidlá do národnej legislatívy, sme včera zverejnili hodnotenia plnenia pravidla o vyrovnanom rozpočte za rok 2014.

Aktualizované hodnotenie potvrdzuje záver z júnového hodnotenia, podľa ktorého v roku 2014 nedošlo k výraznej odchýlke od plnenia pravidla vyrovnaného rozpočtu. Ministerstvo financií preto nenavrhuje aktiváciu korekčného mechanizmu.

Po zohľadnení aktualizovaných údajov októbrovej notifikácie dosiahol štrukturálny deficit v roku 2014 výšku 2,7 % HDP. Štrukturálne saldo sa tak nachádzalo približne na aktuálnej referenčnej úrovni, zodpovedajúcej rovnomernej konsolidácii až do dosiahnutia strednodobého cieľa (MTO) v roku 2017. V roku 2014 preto nedošlo k odchýleniu vo vývoji štrukturálneho salda. Celé hodnotenie nájdete na tejto linke.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9664

Hodnotenie plnenia pravidla o vyrovnanom rozpočte za rok 2014 sa riadi národnou metodikou, ktorá vernejšie odráža slovenské špecifiká. Zámerom je vyjadriť „skutočný“ deficit, ktorý lepšie zodpovedá skutočnej strednodobej rozpočtovej pozícii očistenej o jednorazové a dočasné vplyvy a zohľadňuje štrukturálne zmeny v hospodárení verejnej správy. Z pozície nezávislej fiškálnej inštitúcie pripraví po zverejnení hodnotenia Ministerstva financií Slovenskej republiky svoju hodnotiacu správu aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.