Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. januára 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Platy učiteľov boli nesprávne interpretované

BRATISLAVA 27. januára –

Náš včerajší metodologický FB post k platom učiteľom vzbudil prekvapivú pozornosť. Bohužiaľ, v niektorých článkoch v médiách boli údaje z príspevku interpretované zavádzajúco. Dovoľte nám prosím poskytnúť po konzultáciách s Inštitútom vzdelávacej politiky k týmto číslam kontext:

– Príspevok IFP vznikol v rámci diskusie na tému, aké faktory je potrebné zohľadniť pri výpočtoch priemerných platov zamestnancov a ich vzájomnom porovnaní, a to nielen v školstve. IFP na rozdiel od IVP nedisponuje databázou mzdových výdavkov na úrovni jednotlivých škôl v podrobnej štruktúre, preto použil dáta zo spracovateľskej spoločnosti Trexima, ktoré má k dispozícii. Priemerný plat pedagogického zamestnanca v regionálnom školstve je podľa nich dokonca vyšší ako hodnota, ktorú uvádza ministerstvo školstva. Nie je teda pravda, že príspevok IFP ukazuje, že ministerstvo školstva uvádza nadhodnotené údaje, ako odznelo v médiách.

– Príspevok IFP poukazoval na dlhodobý dátový problém pri vykazovaní platov. ŠÚ SR nezverejňuje mzdu v národnom hospodárstve prepočítanú na plné úväzky, čo obmedzuje konzistentnosť údajov o mzdách v jednotlivých odvetviach v porovnaní s celonárodným priemerom. Ani dáta Treximy však tento problém úplne neriešia, keďže v základnom údaji nejde o mzdu prepočítanú na plné úväzky, ale očistenú o obdobie (a teda aj odpracované hodiny), kedy sú síce ľudia zamestnaní, ale nepoberajú od zamestnávateľa príjem (napr. PN, neplatené voľno a pod.)

– Údaje o priemerných platoch získava MŠ VVŠ SR prostredníctvom štatistického zisťovania o zamestnancoch a mzdových prostriedkoch v školstve. Výkaz štvrťročne vypĺňajú školy a zariadenia s právnou subjektivitou a zriaďovatelia za školy a zariadenia bez právnej subjektivity. Výsledky štatistického zisťovania predstavujú údaje o počte pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancoch a ich mzdových prostriedkoch. Údaje sú dostupné v členení podľa zriaďovateľov, krajov, jednotlivých typov škôl, ako aj za celú SR.

– MŠVVŠ ani IFP vo verejnej diskusii nepoužívalo údaje o platoch za celé odvetvie školstva, keďže ide o členenie zamestnancov podľa odvetvovej klasifikácie SK NACE. Sekcia Vzdelávanie v tomto členení zahŕňa všetky stupne vzdelávania, ale aj rôzne vzdelávacie inštitúcie ako napr. „Športová a rekreačná výchova„ a „Pomocné vzdelávacie činnosti“. Ako povedal riaditeľ IVP Matej Šiškovič, „na základe tohto členenia nie je možné rozlíšiť mzdy pedagogických a nepedagogických zamestnancov. Uvádzať takéto údaje pri diskusiách o učiteľoch v regionálnom školstve je nezmyselné“.

– Na porovnanie voči ostatným zamestnancom používa MŠVVŠ vo verejnej diskusii údaj ŠÚ SR o priemernej mzde v národnom hospodárstve podľa štvrťročného štatistického výkazníctva, aj keď nie je prepočítaný na plné úväzky, lebo taký údaj ŠÚ SR ani nezverejňuje. Rovnako nie sú verejne dostupné ani údaje o prepočítaných platoch z Treximy, čo by znižovalo transparentnosť takéhoto porovnávania. Vo verejnej diskusii sa dlhodobo používa údaj ŠÚ SR o priemernej mzde v národnom hospodárstve, najmä keď sa hovorí o záväzku 1,2-násobku. Navyše, údaje zo ŠÚ SR o priemernej mzde za hospodárstvo SR prognózuje MF SR a aj ho niekoľko rokov používa v rozpočte verejnej správy pri referencovaní platov štátnych zamestnancov. Pre porovnanie, priemerná hrubá mesačná mzda podľa údajov zo spoločnosti Trexima bola za 1.-3.Q 2015 vo výške 963 eur (neprepočítaná) a prepočítaná na plné úväzky vo výške 988 eur.

– Článok denníka SME http://domov.sme.sk/c/20080531/ministerstvo-skolstva-skreslilo-ucitelske-platy.html dezinterpretoval náš výstup, keď tvrdil, že platy učiteľov sú oproti údajom MŠVVŠ nižšie o sto eur, resp. výrazne nižšie ako celoslovenský priemer. Mzda ľudí pracujúcich v školstve totiž nepredstavuje iba mzdu učiteľov, ani to IFP nikdy netvrdil.

Teší ma záujem o túto analytickú tému. No je mi ľúto, že náš metodologický príspevok využili médiá na komentáre politického charakteru, pritom na základe zlej interpretácie zverejnených údajov,

Martin Filko

Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.