Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. marca 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: IFP spolu s OECD: Po rovnej dani

BRATISLAVA 16. marca –

Po základnej konsolidácii verejných financií, kedy sa podarilo dostať ich deficit pod 3 percentá HDP, sa opäť zvyšuje pálčivosť otázok priamo ovplyvňujúcich blahobyt na Slovensku. Zásadne ich určujú aj dane a odvody. Preto IFP spolu s OECD pripravili o slovenskom daňovom systéme väčšiu štúdiu.

Desať rokov po daňovej reforme čelí slovenská ekonomika viacerým výzvam, vrátane starnutia populácie, trvale vysokej miere nezamestnanosti, veľkým regionálnym rozdielom, nesúladu zručností a dopytu na trhu práce, či rizikám vyplývajúcim z rastúcej medzinárodnej konkurencie pri lákaní kapitálu. Slabou stránkou súčasného daňového systému je jeho obmedzená schopnosť generovať dodatočné daňové príjmy a súčasne vytvárať podmienky pre inkluzívny a udržateľný hospodársky rast.
Hlavným odporúčaním je znížiť zaťaženie práce. Fiškálny výpadok by bol kompenzovaný zvýšením zdanenia majetku, niektorých príjmov a negatívnych externalít. Štúdia tiež odporúča zvýšiť úspešnosť výberu korporátnej dane a dodatočné zdroje použiť na zníženie sadzby a samozrejme naďalej úspešne znižovať úniky na

Komentár zhrňujúci základné zistenia štúdie nájdete na tejto linke (po slovensky):

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10128

Celú štúdiu vrátane podrobných odporúčaní nájdete zasa tu (po anglicky):

http://www.oecd-ilibrary.org/taxation/moving-beyond-the-flat-tax-tax-policy-reform-in-the-slovak-republic_5js4rtzr3ws2-en

Možno najlepšie rýchle zhrnutie väčšiny obsahu obsahuje táto prezentácia zo seminára, na ktorom sme ju v piatok predstavili odbornej verejnosti:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10129

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.