Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Flash odhad: HDP na koni vďaka EÚ fondom

BRATISLAVA 13. novembra (SITA) –

Rast slovenskej ekonomiky nepoľavil ani v treťom štvrťroku. Oproti predchádzajúcemu kvartálu si ekonomika polepšila o 0,9 % (rovnako ako v minulom štvrťroku), medziročne vzrástla o 3,6% (oproti 3,4% v druhom štvrťroku). Dosiahnutý rast (medzikvartálny aj medziročný) patrí medzi najvyššie za uplynulých 5 rokov. Predbežný odhad rastu HDP bol mierne lepší, než IFP predpokladalo v septembrovej prognóze. Pri nezmenených predpokladoch o vývoji v poslednom kvartáli by tak slovenská ekonomika mohla rásť až o 3,3%, no volatilný vývoj investícií otvára riziko mierneho spomalenia v štvrtom štvrťroku, čo by pravdepodobne znamenalo „len“ naplnenie prognózy zo septembra. EÚ fondom pritom vďačíme až za jednu tretinu tohtoročného rastu.

Domáci dopyt zostáva aj naďalej motorom rastu. Detailná štruktúra spolu s definitívnym odhadom rastu bude známa až na začiatku decembra. Predbežný obraz nám zatiaľ poskytujú len mesačné štatistiky. Tržby vo vybraných odvetviach napovedajú, že ekonomike sa darilo naprieč všetkými sektormi. Priemysel vymazal straty z predchádzajúceho kvartálu a služby si udržali solídny rast z predchádzajúcich štvrťrokov.

Mimoriadne dobre sa darí stavebníctvu, ktoré by tak po šiestich rokoch v červených číslach malo v tomto roku zaznamenať rast. Soft indikátor tohto sektora je najpriaznivejší od roku 2006 a v blízkosti svojich historických maxím. Stavebníctvo
aj naďalej profituje z nutnosti dočerpania EÚ fondov z končiaceho sa druhého programového obdobia, čo znovu predznamenáva robustný nárast verejných investícií. Využitie kapacít v priemysle na predkrízovej úrovni spolu s pokračujúcim
rastom podnikových úverov naznačuje oživenie investícií v súkromnom sektore, ktoré zaostávali v predošlých dvoch štvrťrokoch.

Spotrebu domácností by mali potiahnuť najmä výdavky domácností mimo maloobchodu – robustne rastie predaj a registrácie automobilov, ako aj tržby v reštauráciách a turizme. Spotreba domácností by tak aj naďalej mala profitovať z pozitívneho vývoja na trhu práce a deflácie. Akcelerácia domáceho dopytu by sa mala prejaviť vyššími importami, čo indikuje záporný príspevok čistého exportu k rastu HDP. Lokomotívou našej ekonomiky zostáva aj naďalej domáci dopyt.

Zamestnanosť meraná v metodike národných účtov (ESA) pokračovala v silnom raste, keď podľa predbežných údajov narástla o 2,2 % medziročne, čo predstavuje najrýchlejší rast od roku 2012. To zodpovedá medzikvartálnemu nárastu o 0,4 %, kým IFP predpokladalo v septembrovej prognóze nižší rast o 0,3 %. Miera nezamestnanosti však klesne len mierne, pretože nám výrazne vzrástol počet ľudí v aktívnej populácii.

Riaditeľ Inštitútu pre finančnú politiku Martin Filko:

Videli sme prekvapivo dobrý tretí štvrťrok, bol to najsilnejší rast od roku 2010 a je to pozitívnejšie než sme predpokladali. Rast bol vo výške 3,6 %, čo indikuje, že by celkové číslo za rok 2015 mohlo byť nad 3,2 %. Tento rast je spôsobený najmä domácou spotrebou, či už vládnou, kvôli akcelerácii čerpania eurofondov, ale takisto aj silný trh práce a pokles cien sa prejavuje v náraste spotreby domácností. Najmä na tie položky, ktoré nie sú predávané v maloobchode, napr. automobily, dovolenky, reštauračné služby… Zamestnanosť je to nad očakávaniami. My sme predpokladali len mierny rast zamestnanosti, medzikvartálny rast bol vo výške 0,4%, čo je asi 9000 zamestnancov.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.