Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. novembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Finálna daňová prognóza pre rozpočet

BRATISLAVA 21. novembra –

Výbor pre daňové prognózy dnes aktualizoval odhad daňových a odvodových príjmov na roky 2015 až 2017. Dôvodom aktualizácie boli legislatívne zmeny od septembrového výboru, najmä zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP). Aktualizácia daňových a odvodových príjmov vychádza výlučne z legislatívnych zmien. Odhad daňových a odvodových príjmov na rok 2014 preto zostáva nezmenený, v roku 2015 sa očakáva pokles daňových a odvodových príjmov o 146,1 mil. eur.

1. Odvodová odpočítateľná položka (OOP)[1]

Zavedenie OOP zníži výnos zdravotných odvodov od ekonomicky aktívnych osôb v roku 2015 o 165,8 mil. eur. Zároveň bude mať mierne pozitívny vplyv na výnos dane z DPFO, DPPO a zrážkovej dane[2]. Celkový vplyv na daňové a odvodové príjmy v roku 2015 sa odhaduje na 148,4 mil. eur, s miernym poklesom v ďalších rokoch.

2. Novela zákona o dani z príjmov

V porovnaní so septembrovým odhadom došlo k rozšíreniu subjektov, pre ktoré neplatia pravidlá nízkej kapitalizácie. Výnimky sa rozšírili o lízingové spoločnosti, ďalšie finančné inštitúcie a realitné spoločnosti[3]. Rozšírenie výnimiek znamená nižší výnos v nasledujúcich rokoch o zhruba 10 mil. eur.

3. Novela zákona o dani z motorových vozidiel

V prípade dane z motorových vozidiel sa posúva účinnosť zákona z 1. decembra 2014 na 1. januára 2015. Podľa pôvodného návrhu by decembrový výnos dane bol príjmom štátneho rozpočtu, čo nebolo zohľadnené v septembrovom odhade. Presunom účinnosti zákona bude aj decembrový výnos príjmom VÚC, čo podľa aktuálnej metodiky znamená hotovostný aj akruálny výnos v roku 2015.
Podrobnosti ku prognóze nájdete na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9918

Ministerstvo financií v súlade s ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti aktualizovalo a zverejňuje prognózy daňových a odvodových príjmov. Táto prognóza bola predmetom Výboru pre daňové prognózy (VpDP) 20. novembra 2014. Všetci členovia VpDP pokladali prognózu za realistickú. Zasadanie prebehlo per rollam, s výnimkou Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý sa zúčastnil osobne.

Viac o daňových prognózach ako aj podkladové materiály je možné nájsť na stránke IFP v časti Ekonomické prognózy – daňové prognózy.

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.