Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. septembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Drahé plienky a lacné obväzy a čo s nimi ďalej

BRATISLAVA 28. septembra –

Už istú dobu pracujeme na návrhoch a analytických nástrojoch, pomocou ktorých by mohol verejný sektor dosahovať vyššiu hodnotu pre občanov za verejné peniaze v oblasti svojej prevádzky, investícii, politík a regulácii. Jednou z prvých zásadnejších lastovičiek v tejto oblasti bolo referencovanie (medzinárodné porovnávanie) cien liekov, ktoré bolo prvýkrát realizované v prostredí IFP ešte v rokoch 2008-2009.

Nadväzujúc na tuto tradíciu sme sa počas uplynulého leta rozhodli pilotne pozrieť aj na ceny špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Okrem regulácie cien liekov na Slovensku existujú od roku 2011 aj pravidlá pre maximálne ceny zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktoré nemôžu presiahnuť cenu v troch najlacnejších krajinách EÚ. V praxi sú však cenové stropy zdravotníckych pomôcok nastavené príliš vysoko. Ak by bola maximálna cena nastavená na úroveň maloobchodných cien okolitých krajín, oproti súčasným cenám by sme najmä na testovacích prúžkoch a inkontinenčných pomôckach mohli usporiť na výdavkoch verejného zdravotného poistenia 7 až 20 mil. eur (5 až 14 percent). IFP preto odporúča vyhlásiť referencovanie cien zdravotníckych pomôcok, vybudovať porovnávaciu databázu cien a inšpirovať sa rôznymi spôsobmi regulácie cien a úhrad v EÚ.

Podrobnosti nájdete v našom komentári na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10361

Naša pilotná analýza predstavuje len prvý krok k úspešnému referencovaniu cien zdravotníckeho materiálu. IFP vypracuje podrobnú analýzu rôznych spôsobov regulácie zdravotníckych pomôcok vrátane porovnania cien. Vypracovanie takejto štúdie, analýza príslušnej legislatívy a vyhľadávanie cien vo všetkých krajinách EÚ bude časovo aj dátovo náročné. Na realizácii štúdie sa bude podieľať spolu s analytikmi IFP aj malá skupina vybraných študentov Národohospodárskej fakulty formou 13-týždňového workshopu. Takýmto spôsobom im ponúkneme možnosť overiť si vlastné vedomosti a zručnosti ako aj pracovať s reálnymi dátami.

MZ SR plánuje následne spustiť referencovanie cien zdravotníckeho materiálu od januára 2016.

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.