Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Daňový report 2015

BRATISLAVA 9. novembra –

Zverejňovanie informácií o fungovaní, konštrukcii, či vývoji daňového systému umožňuje jeho lepšie pochopenie a objektívnejšie porovnávanie v čase a s okolitými krajinami. V súlade s poslaním IFP poskytovať spoľahlivé ekonomické, rozpočtové, daňové a výdavkové analýzy pre slovenskú vládu a verejnosť chceme poskytnúť verejnosti čo najviac podrobných informácií o našom daňovom systéme aj v medzinárodnom kontexte.

Z tohto dôvodu po prvýkrát zverejňujeme ucelený analytický materiál o daňovom systéme na Slovensku pod názvom „Daňový report Slovenskej republiky 2015“. Chceme ho vydávať každoročne, a v budúcnosti v ňom verejnosti poskytnúť čo najviac užitočných informácií. Údaje a informácie v reporte budeme zverejňovať a aktualizovať každoročne na jeseň pred prípravou rozpočtu.

Dane sú na Slovensku predmetom viacerých falošných kontroverzií, ktoré vyplývajú z nedostatku informácií a chýbajúceho kontextu. Motiváciou pre pravidelné publikovanie daňového reportu je zvýšenie informovanosti o našom daňovom systéme, jeho porovnanie so susednými krajinami, monitorovanie jeho vývoja a zvýšenie transparentnosti daňových politík.

Okrem toho chceme čo najväčšmi sprístupniť odbornej aj laickej verejnosti a médiám najširšie spektrum doteraz nepublikovaných údajov zo spracovaných agregovaných údajov daňových priznaní a z iných dostupných databáz. Našou ambíciou je postupne na jednom mieste pravidelne zverejňovať všetky nám dostupné informácie z daňových priznaní a iných zdrojov, ktoré nepodliehajú daňovému tajomstvu, či ochrane osobných údajov. Uvedomujeme si, že ide o beh na dlhú trať, keďže neúplnosť dostupných databáz nám komplikuje ich priebežné spracovávanie. No konštruktívnu debatu s používateľmi aj poskytovateľmi údajov vnímame ako najschodnejšiu cestu smerom k zvýšeniu ich kvality do budúcnosti.

Zdrojové údaje ku všetkým prezentovaným výstupom v tomto reporte sú k dispozícii prostredníctvom priloženej linky ku každému spracovanému grafu. Máme záujem tieto údaje postupne zverejňovať aj v interaktívnej forme na našej novej internetovej stránke, ktorá slúži ako doplnok k oficiálnemu webu IFP, ktorý nám v súčasnosti neumožňuje poskytovať pokročilejšie nástroje a výstupy.

Tento daňový report považujeme za nultú verziu transparentných a dostupných daňových údajov. Do budúcnosti by sme radi čo najviac rozšírili prezentované časové rady zverejnených údajov a poskytli aj údaje, o ktoré bude zo strany verejnosti záujem a ktoré sme v tejto verzii neobsiahli. Našou ambíciou je, aby sa daňový report v budúcnosti stal základným kameňom pre hodnotenie kvality a konkurencieschopnosti nášho daňového systému. Veríme, že naša snaha o otvorenú a transparentnú verejnú správu prispeje spolu s vaším záujmom k skvalitňovaniu zbieraných údajov o slovenských daniach a odvodoch.

Report nájdete na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10490

Okrem zhrnutia na začiatku dokumentu ho prehľadne sumarizuje aj táto prezentácia:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10492

Zdrojové údaje ku každému z grafov v reporte viete získať kliknutím na linku pod ním.

Tešíme sa na hlbšiu, otvorenejšiu, na dátach založenú diskusiu o daniach na Slovensku,

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.