Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: 2. pilier: Pokračujme vo férovej debate

BRATISLAVA 22. januára –

Poslaním IFP je prostredníctvom kvalitných a spoľahlivých ekonomických analýz a prognóz hovoriť pravdu slovenskej vláde aj verejnosti. Toto poslanie sme sa pokúsili naplniť aj naším odhadom očakávaných anuít (doživotných dôchodkov) z druhého piliera pre prvých dôchodcov, ktorý sme zverejnili pred dvoma týždňami. Právom vyvolal búrlivú diskusiu.

Konštruktívna, férová verejná debata vedúca k lepším politikám je jedným z cieľov našej činnosti. Preto sme privítali vecné, kvantitatívne príspevky do nej zo strany odborníkov z Univerzity Mateja Bela, z matfyzu Univerzity Komenského, a mnohých iných. Potešil nás aj doterajší civilný tón mediálneho pokrytia.

O čosi menej debate prispeli včerajšie emocionálne vyjadrenia životných poisťovní a dôchodkových správcovských spoločností, ktoré bez ďalších argumentov vyhlásili, že naše výpočty nie sú korektné, a že sa ukázali nesprávne. Nám ani verejnosti pritom doteraz neposkytli žiadne svoje prepočty, ani len ilustratívne.

O našich predpokladoch a výsledkoch v základnom aj konzervatívnom scenári sme vás v pondelok informovali e-mailom. Sme pripravení na základe faktov a argumentov naďalej diskutovať o predpokladoch, metodikách aj výsledkoch. Nemyslíme si, že tie naše boli doteraz významnejším spôsobom spochybnené.

DSS aj životné poisťovne sú komerčné spoločnosti. V penzijnom systéme však poskytujú verejné služby na regulovanom, umelo vytvorenom trhu financovanom z verejných peňazí. Podľa môjho názoru by preto mali v tejto oblasti v primeranom rozsahu platiť podobné pravidlá a aj neformálne normy správania a otvorenosti, aké očakávame od dobre spravovaného verejného sektora. Dôchodkový systém neexistuje preto, aby napĺňal záujmy správcov, poisťovní alebo štátu. Ale v prvom rade platiteľov odvodov a dôchodcov.

Debata o dôchodkoch sa posunula do politickej roviny. No podľa nášho názoru má naďalej zmysel diskutovať o lepšom nastavení pravidiel podporujúcom vyššiu výnosnosť aktív sporiteľov počas sporenia si na dôchodok, a vyššiu transparentnosť a férovosť anuít počas jeho vyplácania.

Výnosnosti investovania by prospela vyššia konkurencia, ktorá by okrem výnosov tlačila aj na zníženie poplatkov. Najmä mladší sporitelia by tiež mali vo vyššej miere využívať indexové fondy s vyšším predpokladaným výnosom a nižšími nákladmi na správu. Na základe veľkého množstva rigoróznych štúdií zo sveta totiž vieme, že aktívne riadenie investičného portfólia nedokáže dlhodobo a systematicky prinášať výnos, ktorý by prevýšil náklady naň. Rovnako vieme, že príliš konzervatívne investovanie vedie k predvídateľne nízkym výnosom.

Debate o férových výškach doživotných dôchodkov by zasa pomohlo, keby poisťovne zverejnili aspoň základné parametre, ktoré pri svojich výpočtoch anuít použili – predpokladanú dobu dožitia a očakávaný výnos aktív. Neviedlo by to k ohrozeniu hospodárskej súťaže. Naopak, čím je na trhu viac informácií, a čím sú tieto informácie symetrickejšie dostupné firmám a zákazníkom, tým zvykne byť efektívnejší. Transparentnosť v týchto parametroch voči odbornej verejnosti, médiám a dôchodcom by preto v konkurenčnom prostredí pravdepodobne viedla k spravodlivejším doživotným dôchodkom. Rovnako má zmysel opäť sa zamyslieť nad možnosťami, aj legislatívnymi, ako na tomto trhu zvýšiť konkurenciu, alebo mu stanoviť lepšie regulačné mantinely.

Tešíme sa na ďalšiu diskusiu,

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.