Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júna 2014 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Hornonitrianske bane Prievidza si vychovali tucet nových inžinierov

BRATISLAVA 6. júna – Dvanásť zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza úspešne ukončilo inžinierske štúdium „Technológie baníctva a tunelárstva“ na Fakulte Baníctva, ekológie a riadenia geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach. Najväčšia hnedouhoľná ťažobná spoločnosť Slovenska reagovala na akútny nedostatok kvalifikovaných odborníkov, spôsobený likvidáciou baníckeho učňovského a stredného školstva na začiatku 90-tych rokov.

Baníkom, ktorí sa osvedčili v banskej prevádzke, umožnila v roku 2009 rozšíriť si odborné teoretické vedomosti externým bakalárskym štúdiom „Baníctvo a geotechnika“. Záverečné skúšky úspešne absolvovalo a titul bakalára v roku 2012 získalo 19 zamestnancov. Dvanásti z nich externé štúdium doviedli do úspešného záveru a po obhájení diplomových prác a štátnych skúšok získali inžiniersky titul. Jednou z priorít spoločnosti je zabezpečenie dostatočného počtu kvalifikovaných odborníkov. Hornonitrianske bane Prievidza vytvorili pre svojich zamestnancov – externých študentov – výhodné podmienky na štúdium. Poskytovali im pracovné voľno s náhradou mzdy na účasť na prednáškach, na prípravu a vykonanie skúšok. Pomohli im s dopravou na miesto výuky do Košíc, ako aj s úhradou časti školného na akademický rok. Preplatili im aj náklady na stravné a cestovné.

Študenti, zamestnanci s praxou, mali výhodu, že pri spracovaní bakalárskych a inžinierskych diplomových prác využili vlastné poznatky a skúsenosti z banskej praxe. Opierali sa aj o znalosti svojich konzultantov, ktorými boli skúsení manažéri riadiaci banskú prevádzku. Výhodou tohto modelu vzdelávania je tesné prepojenie školy s praxou. Noví banskí inžinieri nerozšíria rady nezamestnaných absolventov, ale majú svoje uplatnenie a perspektívu v ťažobnej spoločnosti, ktorá im externé štúdium umožnila.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Likvidácia uhoľných baní so štátnou pomocou Uzatváranie baní v súlade s harmonogramom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.