Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. októbra 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Hanebná transparentnosť a dlhy trnavskej župy!!!

BRATISLAVA 6. októbra – Pred týždňom zverejnila organizácia Transparency International Slovensko (TIS) hodnotenie jednotlivých žúp z hľadiska ich transparentnosti. Hodnotili sa kritériá akými sú napr. prístup k informáciám, financie a verejné obstarávanie, predaj a prenájom majetku, alebo účasť verejnosti na rozhodovaní.

Najlepšie hodnotenie získala Trenčianska župa a najhoršie košická a trnavská župa, ktorá skončila predposledná s minimálnym odstupom 0,6 % od poslednej…

Je to obrovská hanba, že trnavský VÚC má jeden z najhorších ratingov transparentnosti na úrovni „C“. Opakovane – každý rok za sebou (od roku 2010) – bez akýchkoľvek snáh tento trend otočiť a zmeniť.

Len pre porovnanie: v kategórii účasti verejnosti na rozhodovaní župy získala najlepšia trenčianska župa 91% a trnavský VÚC úbohých 15%. Objektívne kritériá TIS teda hovoria, že obyvatelia trnavskej župy sa podieľajú na riadení svojho vyššieho územného celku minimálne a teda všetky rozhodnutia o smerovaní župy sa dejú v úzkom kruhu župných úradníkov bez možnosti zasahovania či účinnej kontroly verejnosti.

Som šokovaný, že pán Tibor Mikuš je v úrade bez prestávky neuveriteľných 12 rokov (od roku 2005 ešte ako člen HZDS), teda tri volebné obdobia, a ani počas jedného funkčného obdobia nepreukázal snahu o väčšiu transparentnosť. Naopak, župa sa v rebríčkoch TIS každoročne prepadá hlbšie a hlbšie.

http://samosprava.transparency.sk/rankings/regions/2017

Súčasný trnavský župan to nepovažuje za niečo, čo by malo byť pre občana dôležité a jeho vyjadrenie „Všetko, čo robíme, robíme v súlade so zákonom“ považujem za nehorázny alibizmus.

Tento postoj je neakceptovateľný, aj keby župa dosahovala excelentné hospodárske výsledky. Lenže presný opak je pravdou. V roku 2015 sa Trnavská župa umiestnila v rebríčku celkového finančného zdravia Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) až na 6. mieste z 8. Pritom TTSK je ekonomicky najrýchlejšie rastúcim regiónom hneď po Bratislave. Trnavský región je na úrovni 112 % priemeru Slovenska. Len na ilustráciu: najchudobnejší Prešovský VÚC dosahuje len 58 % priemeru Slovenska.

http://www.hospodarenieobci.sk/rebricky/?typ=v&fz=skore,i3,i5,i6,i9,i8&year=2015&sort=fzskore|desc&show=1-25

Z môjho pohľadu je nepochopiteľné ako vedenie župy mohlo tak trestuhodne premrhať slušný hospodársky rast regiónu a nevyužilo ho na konsolidáciu financií. Naopak, región, kde kraľuje Samsung a Peugeot je dlhodobo jeden z najzadlženejších na Slovensku. Podľa analýzy INEKO je TTSK so 40, 5% druhým najzadlženejším samosprávnym krajom v SR s dlhom 79 € na 1 obyvateľa. Pre porovnanie, v susednej Nitranskej VÚC-ke majú iba 19,0 % zadlženosť so 40 € dlhu na 1obyvateľa, čo je takmer o polovicu menej v porovnaní s TTSK.

http://www.hospodarenieobci.sk/vystupy/analyza_VUC_2016.pdf

Vyzývam preto pána predsedu TTSK Tibora Mikuša a pána podpredsedu TTSK Józsefa Berényiho, ktorí sú za tento dramatický úpadok župy priamo zodpovední, aby stiahli svoju kandidatúru na predsedu trnavského samosprávneho kraja.

Zároveň dávam verejný prísľub, že v prípade môjho zvolenia za trnavského župana bude jedným z mojich prvých krokov zrealizovanie právneho a finančného auditu TTSK.

S pozdravom,

Konrád Rigó
kandidát na predsedu TTSK

K téme

Staráte sa o svoje zdravie dostatočne? Danone Slovensko získalo certifikát B Corp, čo predstavuje významný míľnik pre udržateľné podnikanie na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.