Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. apríla 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

GP: Prokurátor vstúpil do reštrukturalizácie Váhostavu

BRATISLAVA 20. apríla –

„Dnes t. j. 20. 4. 2015 vecne a miestne príslušný prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I. vstúpil do reštrukturalizačného konania spoločnosti Váhostav-SK a.s., podľa § 35 ods. 2, písm. g, Občianskeho – súdneho poriadku. Stalo sa tak na základe pokynu Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky ešte zo dňa 7. 4. 2015, ktorý Krajská prokuratúra v Bratislave postúpila 15. 4. 2015 Okresnej prokuratúre Bratislava I. Zároveň prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek si vyhradil v uvedenej veci správovú povinnosť spočívajúcu v priebežnom informovaní o stave konania.
V tejto súvislosti pre spresnenie uvádzame, že prokurátor môže vstúpiť len do začatého reštrukturalizačného konania. Reštrukturalizačné konanie sa riadi osobitnou právnou úpravou, zavedenou zákonom 7/ 2005 Z.z. Samotný priebeh tejto reštrukturalizácie je však v podstatnej miere zverený veriteľom, prokurátor vstupom do konania nenadobúda práva veriteľa ( hlasovanie na schôdzi veriteľov, vyjadrovanie sa k plánu reštrukturalizácie…).
Úlohou prokurátora v takomto konaní je predovšetkým dbať na zákonnosť priebehu a rozhodovania v tomto konaní. Je potrebné zdôrazniť, že ingerencia prokurátora je platnou právnou úpravou (oproti predchádzajúcej právnej úprave) podstatne oslabená.
Ingerujúci prokurátor môže podať odvolanie iba v prípade zastavenia reštrukturalizačného konania. Hlavným nástrojom prokurátora na nápravu nezákonného rozhodnutia v konkurzom konaní bolo v predchádzajúcej právnej úprave využitie mimoriadneho dovolania. Súčasná práva úprava ust. § 198 ods. 1 Zákon o konkurze a reštrukturalizácii proti uzneseniam vydaným podľa tohto zákona, podanie dovolania ani mimoriadneho dovolania nepripúšťa. Aj v prípade, ak prokurátor po vstupe do konania zistí porušenie zákona, nedisponuje reálnymi právnymi prostriedkami na odstránenie nezákonného stavu.“

PhDr. Andrea Predajňová
hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me

K téme

Dve rodiny na opačných koncoch práva a spravodlivosti. Nový John Grisham Strana SPOLU: Teraz sa jasne ukáže, kto to myslí so zavedením hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov vážne

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.