Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. apríla 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

GLOBSEC: Balkán vždy dobieha s oneskorením

BRATISLAVA 19. apríla – Dopoludnie druhého dňa fóra Globsec prinieslo rozsiahlu debatu o zmenách v architektúre Európy a o zmenách v architektúre EÚ. Vzácni hostia, ako prezident Estónskej republiky Toomas Hendrik Ilves, Maroš Šefčovič, viceprezident pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti Európskej komisie, slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák, predstavili svoje vnímanie dnešnej Európy a Európskej únie.

V živej diskusii páni identifikovali zmeny a problémy, ktorým Európska únia čelí a navrhovali postoje, ktoré by mali byť zaujaté. “Vlády by mali prepájať ekonomiky s politikou”, verí Philip Stephens z londýnskych Financial Times. Prezident Ilves považuje za potrebné osvetliť, čo presne vnímame ako Európsku úniu a vníma “fundamentálnu nekompatibilitu medzi pravidlami, ktoré majú byť dodržiavané a solidaritou, keď niekto dané pravidlá nedodržiava.” Takmer šokujúco znela jeho pripomienka, že minulý týždeň opustil Európu posledný americký tank, čo sa zdá byť symbolom menšieho záujmu Spojených štátov o Európu. Ešte alarmujúcejšou je tak otázka, ako nakladať s európskou bezpečnosťou. Upokojujúce slová ministra Lajčáka, že vnímanie krízy v Eú je prehnané, nasledovalo tvrdenie: “ Nazval by som túto krízu krízou dôvery, stratili sme dôveru na trhoch, dôveru občanov a našu vlastnú.” V tomto paneli zazneli hlasy kritizujúce Nemecko, ktoré má tendenciu stať sa vodcom Európy, politicky aj ekonomicky. Aj Francúzsko, ktoré je najslabšie od svojej existencie v rámci EÚ.

Odborné publikum očakávalo a ocenilo takisto tému rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu. Trošku ironický, ale veľmi silný podtón mali slová Tima Judaha z The Economist z Londýna: “myslím si, že je niečo veľmi symbolické na tom, že meškáme, keďže aj Balkán vždy dobieha s oneskorením”. Mikuláš Dzurinda, bývalý slovenský premiér nadviazal, že vzniká možnosť pripraviť Balkán na EÚ budúcnosti a nie tú z minulosti. Neskôr povedal: “Verím, že jednou z najdôležitejších zodpovedností je ochrana práv ľudí, ktorí patria k národnostným menšinám”.

FÓRUM O GLOBÁLNEJ BEZPEČNOSTI V BRATISLAVE (GLOBSEC)
GLOBSEC, ktorý vznikol v roku 2005 na podnet Slovenskej atlantickej komisie, je každoročne popredným podujatím o globálnych výzvach strednej Európy. Zúčastňuje sa ho vyše 650 osobností bezpečnostnej a zahraničnej politiky viac ako 60 štátov, vďaka čomu sa GLOBSEC radí medzi celosvetovo päť najdôležitejších podujatí svojho druhu. Jeho poslaním je dostať strednú Európu do zorného poľa významných európskych a severoamerických hlavných miest a vysielať stredoeurópsku perspektívu do transatlantickej diskusie. Bližšie informácie nájdete na www.globsec.org

SLOVAK ATLANTIC COMMISSION (SAC)
Slovenská atlantická komisia (SAC) je nezávislou nestrannou mimovládnou organizáciou, ktorá už po dve desaťročia dáva strednej Európe silný hlas v zahraničnopolitickej diskusii. SAC presadzuje prehĺbenie regionálnej, európskej a transatlantickej spolupráce vychádzajúc zo základných hodnôt, predovšetkým demokracie, slobody jednotlivca a právneho štátu. Bližšie informácie nájdete na stránke www.ata-sac.org. Slovenská atlantická komisia nedávno založila svoj nový think-tank Central European Policy Institute (CEPI).

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Zdravotnícki experti sa stretli s cieľom poraziť rakovinu Boj s novou „pandémiou“ zdravotníckych dezinformácií by mal byť našou prioritou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.