Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. januára 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Finanční riaditelia sú stále v strehu

BRATISLAVA 31. januára – Spoločný výskum Asociácie certifikovaných účtovníkov (ACCA) a kanadského Institut of Management Accountants (IMA) potvrdil, že v roku 2013 je znižovanie nákladov prvoradým cieľom pre 50 % finančných riaditeľov. Spolu so znižovaním nákladov budú finančné prognózy druhou a kontrolné procesy treťou najdôležitejšou činnosťou finančných riaditeľov – pre viac ako 40 % z nich. Štátnym reguláciám a daňovej oblasti pričíta dôležitosť len 20 % finančných riaditeľov. Vo finančných oddeleniach sa tak i v roku 2013 prejaví pokračujúca neistota v ekonomike.

Prieskumu sa zúčastnilo 361 finančných lídrov, vrátane finančných riaditeľov, viceprezidentov pre financie a finančných manažérov. Štrnásť percent opýtaných sú z firiem s obratom vyšším než 1 miliardu dolárov ročne.

Prekážky efektívnosti v riadení financií
Respondenti sa tiež vyjadrovali k hlavným prekážkam efektívnosti v riadení firemných financií. Najväčšou prekážkou sú a budú prehnané požiadavky na finančných riaditeľov. Týka sa to hlavne vytyčovania priorít pri riešení finančných problémov. Finanční riaditelia vidia tieto požiadavky ako kľúčové, avšak ich vykonávanie dlhodobo a v plnej miere ako nereálne.

Príčinu nízkej efektívnosti vo firemných financiách 40 % finančných riaditeľov spája s nedostatočnou IT infraštruktúrou. Treťou najvýraznejšou prekážkou efektívnosti je potreba plniť rastúce požiadavky po informáciách od manažmentu, a to ako tradičným analyzovaním, tak i s použitím prediktívnej analytiky. Tú považuje za spolurozhodujúcu 35 % finančných riaditeľov.

Najdôležitejšie schopnosti a súčasné postavenie finančného riaditeľa
Finančné plánovanie a analýza sú podľa prieskumu ACCA a IMA najdôležitejšími schopnosťami finančného riaditeľa. 55 % finančných riaditeľov ich hodnotí ako dôležité. Komunikačné schopnosti a schopnosť ovplyvňovať firmu z hľadiska reputácie je považovaná za druhú najdôležitejšiu schopnosť a to pre 53 % finančných manažérov.

V súčasnosti sa menia aj úlohy finančného riaditeľa vo firme, kde má väčšiu rozhodovaciu zodpovednosť vzhľadom k určovaniu priorít voči vonkajšiemu prostrediu firmy. S tým súvisí aj celková znalosť obchodnej činnosti danej firmy spojená s obchodnými rizikami, ktoré si finanční riaditelia uvedomujú a považujú ju za svoju tretiu najdôležitejšiu schopnosť z takmer 40 %.

Čím finanční manažéri trávia čas?
Prieskum ACCA a IMA jednoznačne ukazuje, že nielen vzťahy s audítormi a bankármi, ale aj so zákazníkmi a dodávateľmi zohrávajú významnú úlohu pre efektívnu realizáciu finančných cieľov. Vzájomné prepojenie s vyššie zmienenými, ale i s investormi, daňovými orgánmi, regulátormi, štátom, analytikmi, s médiami a ďalšími, ostáva aj naďalej významné. To potvrdzuje rastúci záujem firiem efektívne sa podieľať na celom dodávateľskom reťazci, ktorý zahŕňa všetkých týchto partnerov. Médiá a spoločenská zodpovednosť ukončujú zoznam najdôležitejších partnerov firiem podľa finančných riaditeľov.

Medzi kľúčovými aktivitami finančných riaditeľov hrajú prím obchodné analýzy a finančné plánovanie. Na ich celkovom pracovnom čase sa podieľajú 30 percentami. Samotné finančné operácie sú druhou kľúčovou oblasťou, ktorej finanční riaditelia venujú celkom 22 % svojho času. Zostávajúci čas využívajú finanční riaditelia takmer vyrovnane pre oblasť riadenie rizík, formálne výkazy, vývojové stratégie a najmenej svojho času (10 %) trávia financovaním obchodu.

O organizácii ACCA:
1. ACCA je globálna organizácia združujúca profesionálnych účtovníkov. ACCA ponúka kvalifikácie schopným a ambicióznym ľuďom z celého sveta, ktorí hľadajú úspešné uplatnenie v oblasti účtovníctva, financií a managementu. ACCA pôsobí vo viac než 170 krajinách a prostredníctvom siete 80 kancelárií poskytuje celosvetovo služby a podporu 154.000 členom a 432.000 študentom v ich kariére a celoživotnom vzdelávaní.
2. ACCA spolupracovala viac ako 20 rokov s vládami, národnými organizáciami a rozvojovými agentúrami v rozvíjajúcich sa ekonomikách, aby podporila profesiu účtovníka, a aby vytvárala hodnoty pre komunity, firmy a jednotlivcov, ktorým slúži.
3. ACCA je presvedčená, že globalizácia ekonomiky znamená, že je dôležitý jeden jediný súbor štandardov reportingu. My favorizujeme IFRS.
4. ACCA rozumie skutočným problémom, s ktorými sa potykajú malé firmy, pretože 63.000 našich členov po celom svete pracujú v stredných a malých firmách alebo v malých partnerstvách.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Maratón či výlet s partiou. Aké cestovné poistenie sa oplatí najviac? Naše deti budú na osamostatnenie potrebovať viac peňazí ako my, myslia si 4 z 5 rodičov. Fondee pre nich teraz spúšťa výhodné detské investičné účty

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.