Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. augusta 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

EMED zverejnil nezávislé štúdie o dopadoch ťažby pre región

BRATISLAVA 8. augusta – Spoločnosť EMED Slovakia, ktorá plánuje ťažbu zlatej rudy v regióne Detvy, včera zverejnila dve nezávislé štúdie o dopadoch ťažby na región Detvy a jej obyvateľov. Technicko-ekonomickú štúdiu vypracoval RNDr. Jaroslav Schwarz a štúdiu sociálnych dopadov pripravil Doc. PhDr. Ivan Kusý, CSc. Obe sú v plnom znení k dispozícii na webstránke www.emed-slovakia.com.

Štúdie predstavujú nezávislý a odborný pohľad na ťažbu v lokalite Biely vrch, pričom sa sústreďujú na jej ekonomické i sociálne dopady pre región Detvy. Boli vypracované na základe dostupných informácií z regiónu Detva a predložených plánov spoločnosti EMED.

Prezentované výhrady ku vzniku odkaliska a použitiu kyanidového lúhovania sa nepotvrdili. Ako vyplýva aj z technicko-ekonomickej štúdie, na mieste nevznikne žiadne odkalisko, takže v tomto smere nie je dôvod na obavy. Štúdia takisto široko a zrozumiteľne popisuje použitie roztoku kyanidu v procese lúhovania ako štandardného a overeného postupu získavania zlatej rudy z horniny používaného v mnohých krajinách vrátane Austrálie, Kanady a USA.

Sociálna štúdia poukazuje na impulz rozvoju regiónu, ktorý prinesie prácu a rozvojové projekty do mesta a obcí cez priame investície aj investorom zriadenú komunitnú nadáciu. Tiež si všíma záväzok poskytnúť finančnú záruku na rekultiváciu územia, ktorá však vyplýva aj zo zákona.

K obom štúdiám je možné podávať počas nasledujúcich 30-tich dní pripomienky a stanoviská (do 5. septembra 2012). Obce, občania či občianske združenia ich môžu zasielať e-mailom na adresu slovakia@emed-mining.com, alebo poštou na adresu EMED Slovakia, Nám. SNP 466/1, 962 12 Detva.

„Chceli sme tým poskytnúť dostatočný priestor všetkým zainteresovaným skupinám, ktoré majú záujem o konštruktívny dialóg,“ skonštatoval Marián Urban, generálny riaditeľ spoločnosti EMED Slovakia.

EMED Slovakia na základe geologických prieskumov objavila v lokalite Biely vrch významné ložisko zlata. Jeho ťažba za použitia najmodernejších technológií by priniesla významný prínos celému regiónu Detvy, ktorý je charakteristický nedostatkom pracovných miest i významnejších investícií. Podľa predstaviteľov spoločnosti by v regióne malo vzniknúť 150 priamych pracovných miest a približne 600 nepriamych. EMED Slovakia odhaduje objem investície na 300 miliónov eur v horizonte 10 rokov v závislosti na rýchlosti realizácie projektu.

Profil autorov štúdií a spoločnosti EMED Slovakia:

RNDr. Jaroslav Schwarz je absolventom Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, odbor ložisková geológia – rudné ložiská. Je zapísaný v zozname odborne spôsobilých osôb na účely posudzovania vplyvov na životné prostredie. Odborne sa venuje posudzovaniu možných vplyvov na životné prostredie, podieľal sa na tvorbe zákona o environmentálnych záťažiach či zákona o nakladaní s odpadom z ťažobného priemyslu.

Doc. PhDr. Ivan Kusý, Csc. je vysokoškolským učiteľom, pôsobí na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaoberá sa vplyvom investičných zámerov na rozvoj dotknutých sídiel. Má za sebou kariéru vedeckého pracovníka v SAV v Bratislave, bol spoluautorom prvého zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie na Slovensku (tzv. EIA) a neskôr pracoval na rôznych pozíciách v rámci pôsobnosti tohto zákona. Prednášal priestorovú sociológiu a venuje sa problematike vzťahu sociálnych skupín k svojmu životnému prostrediu. Je spoluautorom environmentálne ochranárskej publikácie Bratislava-nahlas a monografie mesta Detva.

EMED Slovakia je dcérskou spoločnosťou akciovej spoločnosti EMED Mining, ktorá je kótovaná na burzách v Londýne a kanadskom Toronte. Hlavnými akcionármi spoločnosti EMED Mining sú Resource Capital Funds (USA, Austrália), Xiangguang International Holdings (Čína) a RBC Asset Management (Kanada). EMED Mining vyvíja aktivity aj vo svete. Vlastní napríklad medené bane Rio Tinto v Španielsku alebo baňu v Turecku a uskutočňuje prieskumy na Cypre, či v Saudskej Arábii.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

EMED získal dobývací priestor pri Detve EMED chce viac diskusie o projekte v Detve

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.