Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. februára 2016 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

EkoFond už vďaka poskytnutým grantom ušetril milióny

Takmer 11 miliónov eur získali doteraz príjemcovia vďaka grantom neinvestičného fondu EkoFond. Vďaka tomu za posledných 9 rokov došlo k výraznému zlepšeniu energetických vlastností budov a efektívnejšiemu využívaniu energií. Prostredníctvom zateplenia, výmeny okien a vyregulovania vykurovacích sústav usporia príjemcovia každý rok spolu približne 9,5 milióna kWh.

„Aktivity EkoFondu sú výlučne zamerané na úspory energií, energetickú efektívnosť, ochranu životného prostredia a s týmito témami spojené vzdelávacie aktivity. Tým sa EkoFond významne odlišuje od podobných organizácií, a to nielen na Slovensku,“ podotýka Štefan Šabík, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP. EkoFond je spolu s aktivitami Nadácie SPP súčasťou aktivít SPP v oblasti spoločenskej zodpovednosti. „Chceme byť aj naďalej lídrom a príkladom modernej spoločnosti, ktorej záleží na rozvoji krajiny, v ktorej podnikáme,“ dodáva Štefan Šabík. EkoFond realizuje verejnoprospešné aktivity v úplne nových oblastiach a inovatívnym spôsobom.

„Náš najvýznamnejší grantový program zameraný na zlepšovanie energetických vlastností budov bol určený pre nevýrobné a verejné budovy, bytové a rodinné domy postavené pred rokom 1984. Jeho cieľom bola podpora úspor energií v týchto budovách prostredníctvom zateplenia obvodových stien, výmeny okien a vyregulovania vykurovacej sústavy,“ vysvetľuje Eva Guliková, správkyňa EkoFondu. V rámci spomínaného grantového programu bolo zateplených 139 361 m2 obvodových plášťov budov a vymenené okná s celkovou okennou plochou 20 761 m2. Výsledky projektov sa priamo dotýkajú viac ako 151-tisíc ľudí na Slovensku.

EkoFond sa zameriava najmä na podporu projektov miest a obcí, ktoré by pri zavádzaní energetických opatrení mali byť príkladom pre svojich obyvateľov. V rámci grantovej schémy „02 – Zlepšovanie energetických vlastností budov“ celkovo 67 podporených grantov získali školy a školské zariadenia. Na ich podporu smerovalo viac ako 70 % z celkovej sumy 3 388 028,56 eur. Jeden z posledných ukončených projektov bola kompletná výmena otvorových výplní a zateplenie obvodového plášťa na budove prístavby Gymnázia Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Budova s kapacitou približne 700 žiakov bola postavená v roku 1968. Po rekonštrukcii dosiahli energetickú triedu na vykurovanie B. Každý rok tak usporia 241 081 kWh. V neposlednom rade prispeli zrealizované opatrenia aj k zníženiu ekologickej stopy, efektívnejšiemu využívaniu energetických zdrojov, či k výchove mladej generácie k zodpovednému vzťahu k prírodným zdrojom a ochrane životného prostredia. Zvýšený komfort pri využívaní budovy a zlepšenie vi
zuálnej stránky budovy sú príjemným bonusom.

Grantový program „02 –Zlepšovanie energetických vlastností budov“ bol prvým a doteraz jediným programom neštátnej organizácie na Slovensku zameraným na zvyšovanie energetickej efektívnosti budov. EkoFond už od roku 2008 podporuje prostredníctvom poskytovania nenávratných finančných príspevkov širokú škálu cieľových skupín – od domácností (rodinné domy, bytové domy) až po verejné budovy v obciach, školy a školské zariadenia. Aj vďaka vyčísleniu úspor dosahovaných v projektoch, EkoFond týmto grantovým programom aktívne ovplyvňuje plnenie cieľov energetickej politiky SR. Výsledky jeho činnosti sú súčasťou celoštátneho dokumentu Akčný plán energetickej efektívnosti SR. Projekty hodnotila odborná porota zložená z odborníkov z technickej, ako aj akademickej oblasti.

EkoFond, n. f., je neinvestičný fond, ktorého zriaďovateľom je Slovenský plynárenský priemysel, a.s., pôsobiaci v Slovenskej republike od 7. februára 2007. Od svojho vzniku finančne podporuje projekty optimálneho využívania energií, ochrany životného prostredia a aktivít spojených s osvetou v týchto oblastiach, čím efektívne prispieva k trvalo udržateľnému rozvoju spoločnosti.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. SPP zabezpečuje spoľahlivé, bezpečné a konkurencieschopné dodávky plynu i elektriny a s nimi spojené služby. Spoločnosť dodáva elektrinu už viac ako stotisíc zákazníkom. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

SPP je už osemnásobným TOP firemným filantropom roka SPP je už osemnásobným TOP firemným filantropom roka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.