Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2012 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Cezhraničné obchody s cennými papiermi budú jednoduchšie

BRATISLAVA 7. júna – Predstavenstvo spoločnosti Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. schválilo pristúpenie k Rámcovej zmluve s Európskou Centrálnou Bankou a národnými centrálnymi bankami členských štátov, ktorých menou je euro („Eurosystém“) o vývoji Target2-Securities (ďalej len „T2S“) a o používaní služieb T2S.

T2S je riešenie vyvinuté Eurosystémom, ktoré bude zjednoteným – harmonizovaným spôsobom poskytovať centrálnym depozitárom služby na vysporiadanie cenných papierov najmä v mene euro. T2S sa tak stane jedným z pilierov na presadenie jednotného vnútorného trhu služieb súvisiacich s cennými papiermi v rámci Európskej Únie. T2S bude mať zásadný význam pri podpore harmonizácie činností nasledujúcich po uzatvorení obchodu v Európe a to v oblasti procesu vysporiadania cenných papierov v mene euro a v oblastiach nadväzujúcich na vysporiadanie cenných papierov.

„Výhodami T2S bude okrem zjednodušenia vysporiadania cezhraničných obchodov aj ich predpokladané zlacnenie,“ povedal Rastislav Pavlík, generálny riaditeľ CDCP SR. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo vykonať potrebné kroky, ktoré viedli k rozhodnutiu o pristúpení k zmluve. Ide o náročný proces, ktorý sme spolu s kolegami zvládli a hodláme v ňom pokračovať,“ vraví Pavlík.

Všetci užívatelia T2S – zmluvné centrálne depozitáre cenných papierov – budú mať rovnaké podmienky a pravidlá, za ktorých budú používať služby vysporiadania cenných papierov poskytované T2S. Rovnako sa na nich bude vzťahovať jeden cenník. Týmto sa poplatky za cezhraničný prevod cenných papierov vyrovnajú poplatkom za domáci prevod. „Predpokladám, že práve T2S prispeje v budúcnosti k nárastu cezhraničných obchodov s cennými papiermi v Európe,“ dodal Pavlík.

T2S má byť spustené do prevádzky v júni 2015 a centrálne depozitáre, ktoré podpísali Rámcovú zmluvu v termíne do 30. júna 2012, budú migrovať svoje činnosti na platformu T2S vo viacerých vlnách až do januára 2017. Do termínu migrácie je potrebné vykonať úpravu interných systémov CDCP a otestovať funkcionalitu adaptácie na T2S. Súčasťou projektu sú aj legislatívne úpravy, ktoré umožnia prispôsobenie existujúcich systémov centrálnych depozitárov na jednotný a harmonizovaný systém T2S. Tie by mali tiež podporiť harmonizáciu ďalších činností nadväzujúcich na vysporiadanie obchodov s cennými papiermi.

Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. (CDCP SR) je akciovou spoločnosťou, ktorá vznikla transformáciou Strediska cenných papierov SR, a.s.. Dňa 16. 3. 2006 sa stala 100% akcionárom CDCP SR spoločnosť Burza cenných papierov v Bratislave, a.s.. CDCP SR vykonáva svoju činnosť na základe licencie Národnej banky Slovenska. CDCP SR najmä registruje emisie zaknihovaných cenných papierov, vedie účty cenných papierov, prideľuje a ruší kódy ISIN, vykonáva zúčtovanie a vyrovnanie obchodov s cennými papiermi, vedie register emitentov a zoznamy akcionárov, poskytuje služby v zmysle zákona č 566/2001 Z.z. o cenných papieroch a investičných službách. K 31. 5. 2012 mal CDCP SR 19 členov – 13 bánk, 3 obchodníkov s cennými papiermi, 2 zahraničné centrálne depozitáre a Národnú banku Slovenska.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Udržateľná mobilita na Slovensku: Realita alebo ďaleká budúcnosť? Diskutovať o nej budú odborníci na Side evente Urbansummitu KAR bude pôsobiť v online predaji vozidiel pod značkou ADESA Europe

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.