Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. apríla 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Bývanie je najdostupnejšie od roku 2005

BRATISLAVA 12. apríla – Pokles cien nehnuteľností a nárast miezd spôsobili, že bývanie na Slovensku je v súčasnosti najdostupnejšie od roku 2005. V porovnaní s predkrízovým obdobím si priemerne zarábajúci ľudia môžu v niektorých regiónoch dovoliť až o dve tretiny väčší byt. Do bývania chce v tomto roku investovať viac ako tretina Slovákov.

Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa postupne stabilizovala. Kým v rokoch 2006-2008 rástli ceny nehnuteľností až o 40% rýchlejšie ako platy, následný pokles cien a rast miezd tento trend zvrátil. “Spolu s klesajúcimi úrokovými sadzbami to spôsobilo, že dostupnosť bývania je dnes najlepšia od roku 2005,“ uviedol Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB banky.

Priemerne zarábajúci Slovák si tak môže v porovnaní s predkrízovým obdobím kúpiť na hypotéku až o dve tretiny väčší byt. „Najväčšie byty si môžu vo vzťahu k svojim príjmom dovoliť Trenčania a Nitrania – v priemere s výmerou 73-75 m2. Naopak najmenší byt si môže dovoliť priemerne zarábajúci Bratislavčan – len 42m2,“ dodáva Štefanides.

Podľa prieskumu, ktorý pre VÚB banka realizovala agentúra 2muse, sa Slováci, čo sa týka plánovania investícií do bývania, dajú rozdeliť na tri skupiny. Prvá skupina (približne 28%) je so svojim bývaním spokojná a nepotrebuje ho riešiť. Druhá (35%) hovorí, že bývanie by riešiť chcela, ale v tomto roku tak neurobí. „15% z ich otvorene priznáva, že na investície do bývania nemá, ďalších 17% čaká, kým sa zlepší ich finančná situácia, prípadne príde nejaká výhodná ponuka,“ hovorí Melinda Péková, vedúca oddelenia úverov VÚB banky. Posledná skupina (37%) by do bývania chcela investovať v tomto roku. „Veľká väčšina z nich chce vo väčšej či menšej rekonštruovať svoje súčasné bývanie,“ dodáva Péková.

VÚB banka záujemcom o financovanie bývania aktuálne ponúka hypotekárne úvery s historicky najnižšími sadzbami od 3% ročne. Až do konca mája získajú úver bez poplatku za poskytnutie a aj bez poplatku za vedenie úverového účtu na celú dobu splatnosti.

VÚB banka je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete. Ako jediná slovenská banka patrí podľa magazínu Global Finance medzi desať najbezpečnejších bánk strednej a východnej Európy. Svoje služby na Slovensku poskytuje prostredníctvom siete 203 retailových pobočiek, 32 firemných pobočiek a 11 hypotekárnych centier. Banka zároveň prevádzkuje aj jednu pobočku v Českej republike.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Finportal s najvyšším rastom v roku 2023 na trhu. V roku 2024 plánuje útok na Top 1 pozíciu Vzorové byty prestížneho projektu Ovocné sady v Bratislave sú vybavené spotrebičmi Gorenje a Hisense

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.