Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. februára 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

BSK: Bruselská kancelária obhajuje záujmy kraja

BRATISLAVA 12. februára – Bratislavský samosprávny kraj má svoje stále zastúpenie v Bruseli od septembra 2002 a aj vďaka Kancelárii BSK na pôde Európskej únie je BSK jedným z najlepších čerpateľov prostriedkov z Európskej únie.

„Aktivity Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré presahujú územie kraja, sa nám darí robiť s pomocou našej kancelárie v Bruseli a najmä vďaka nášmu aktívnemu prístupu na všetkých úrovniach jednaní v Bruseli. Viac ako polovica agendy Európskej únie sa priamo dotýka regiónov, preto je našou povinnosťou zapájať sa do rokovaní pri ich tvorbe. Ostatné štyri roky sme tvrdo pracovali na tom, aby všetky naše mestá mohli čerpať prostriedky z Európskej únie aj na tie oblasti, ktoré trpia v bratislavskej župe chronickou podvýživou. Teda jasle, škôlky, školy, denné stacionáre, skrátka základná infraštruktúra,“ vysvetlil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Kancelária BSK v Bruseli slúži najmä na presadzovanie záujmov v oblasti kohéznej politiky a s tým sú spojené aj ciele pre prvý polrok roku 2015. Zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja budú pokračovať v intenzívnej komunikácii so stálym zastúpením SR pri EÚ ako aj s generálnym riaditeľstvom Európskej komisie DG REGIO. Výzvou pre Kanceláriu BSK je aj proces schvaľovania Regionálnej územnej investičnej stratégie ako nosného dokumentu pre čerpanie financií z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Ďalšou úlohou Kancelárie BSK v Bruseli je aj reprezentácia a propagácia regiónu priamo v srdci Európskej únie. Zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja pripravujú každoročne množstvo aktivít, ktoré propagujú bratislavský región a predstavujú tak BSK ako aktívny, atraktívny a inovatívny región.

„Bratislavská župa využívala možnosti európskych zdrojov už v programovacom období 2007 – 2013 či už ako žiadateľ alebo sprostredkovateľ. Dokonca sme boli jediný región v strednej Európe, ktorý dostal dôveru riadiť operačný program,“ vysvetlil v Bruseli predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Odbor stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov realizoval v období rokov 2011 – 2014 projekty vo výške 4 764 663,97 eura pri ktorých bola výška neoprávnených výdavkov na úrovni 0,60 %. Vo väčšine prípadov však neoprávnenými výdavkami boli rozdiely vo výpočte miezd či odvodov.

Operačný program Bratislavský kraj prerozdelil medzi žiadateľov od roku 2008 do roku 2013 celkovo 58 038 448,70 eura pre dovedna 123 projektov. Z toho 33 projektov boli integrované stratégie rozvoja mestských oblastí, 10 projektov podporujúcich regionálnu a mestskú hromadnú dopravu, ale napríklad aj takmer šesťdesiatka projektov obnovení miest a obcí, čiže revitalizácií námestí, chodníkov či budovanie nových detských ihrísk.

Operačný program Interact II od roku 2008 deklaroval pre Európsku komisiu celkový finančný objem 23 219 758 eur, z ktorých vyhodnotili audítori len necelé dve a pol percenta ako neoprávnené výdavky. To sa však týka všetkých prijímateľov, slovenských, ale aj zahraničných. Jedným z nových zahraničných partnerov je aj Nemecká spolková republika, ktorá sa do rozbehnutého programu pridala po troch rokoch intenzívnych rokovaní. Zvýšila tak počet európskych krajín, ktoré využívajú služby Interactu na rovných 30. Bratislavský samosprávny kraj ostáva až do roku 2023 riadiacim orgánom tohto programu.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

sj;nr

K téme

ARRIVA spustila náborovú kampaň na vodičov v Bratislavskom samosprávnom kraji Nadácia Filantropia prináša II. edíciu špeciálnej konferencie o autizme

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.