Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Boj o zákazníka v stavebnom ringu sa zostruje

BRATISLAVA 30. mája – Kríza slovenského stavebníctva sa v roku 2013 pravdepodobne prehĺbi. Predstavitelia stavebných firiem predpokladajú, že prepad odvetvia v tomto roku bude ešte väčší ako po minulé roky. Na to, aká je situácia medzi projekčnými kanceláriami sme sa opýtali konateľa medzinárodnej skupiny DELTA, ktorá ponúka okrem iného aj projekčné služby v oblasti výstavby verejných a priemyselných budov.

V čom vnímate zásadný rozdiel medzi Vašou a konkurenčnou ponukou od inej projekčnej kancelárie?

Pri komunikácii s existujúcimi i potenciálnymi klientmi sa nestaviame iba do role projektanta. Neprezentujeme sa ako projektantská kancelária, ale skôr projektantsko-manažérska. Myslím, že hlavný rozdiel je v odlišnom chápaní role projektanta. Snažíme sa odlíšiť sa od toho typu projektanta, ktorý sa stavia iba do role „kresliča výkresov“. Pri spolupráci s klientom vnímame svoju úlohu ako celkovú zodpovednosť za úspech celého projektu, preto je nutné vnímať projekt v celej jeho komplexnosti a teda i klásť investorovi, čo najviac otázok pri vývoji projektu a presne chápať jeho situáciu a potreby. Len tak mu dokážeme pripraviť projekt na mieru a doviesť ho až do úspešného konca.

Nepočítame automaticky s tým, že sa bavíme s odborníkom na stavebnú problematiku. Predovšetkým v oblasti priemyselných stavieb stavia väčšina firiem iba raz alebo dvakrát za život, preto je nutné sa zároveň postaviť do role konzultanta, ktorý dokáže dobre poradiť a upozorniť investora na možné nástrahy, ktoré sprevádzajú každý stavebný projekt. Zároveň investorovi zrozumiteľne argumentovať prečo sa mu možné vyššie investičné náklady pri výstavbe niekoľkonásobne vrátia pri prevádzke.

Snažíme sa robiť osvetu ohľadom tzv. životného cyklu budov, aby aj investor pochopil, že samotná projekcia, a po nej stavba daného objektu, je len zlomkom z hľadiska času a prevádzky budovy, ktorá tu bude niekoľko desiatok rokov stáť a slúžiť. Preto je nutné nepodceňovať úlohu projektanta a predísť tak trápeniu sa s nefunkčnou či predimenzovanou budovou. Vďaka svojmu prístupu k vývoju a riadeniu realizácie projektu dávame investorovi garanciu úspechu, že projekt dopadne dobre.

Čo sa bude diať v najbližšej budúcnosti? Predpokladáte, že sa medzi projektantskými kanceláriami zostrí boj o zákazníka v stavebnom ringu?

Už v prvej otázke som načal tému úlohy projektanta a myslím si, že práve tu nastane výrazná zmena. Domnievam sa, že v celkom blízkej budúcnosti sa trh projektantov rozdelí na dva základne prúdy. Projektanti, ktorí naďalej zostanú iba v role „kresličov“a investori sa potom budú trápiť v priebehu výstavby, tak aj s budúcou, nie úplne funkčnou budovou. Potom bude druhá skupina investorov, už teraz sa s nimi môžeme stretnúť, ktorí chápu dôležitosť prepojenia role projektanta a projektového manažéra. Hneď v úvode projektu prepoja tímy projektantov, manažérov riadiacich projekt, facility manažérov a všetkých zúčastnených špecialistov. Univerzálnosť, povedal by som až povrchnosť bude prehrávať pred odbornými a údernými špecialistami vo svojom obore.

O skupine DELTA:

Z architektonickej kancelárie európskym špecialistom na pozemné stavby
Od prevádzky, ktorá začínala v rakúskom Welse o dvoch ľuďoch, sa zo spoločnosti DELTA postupne vyvinula celoeurópska skupina podnikov. V snahe poskytnúť zákazníkom čo najúplnejší servis DELTA rýchlo rozširovala spektrum činností aj o oblasti technika budov, plánovanie logistiky, riadenia projektov a tiež IT.

V súčasnej dobe je DELTA komplexným poskytovateľom služieb v oblasti pozemného staviteľstva a zakladá si na dodržiavanie odhadovaných nákladov a termínov. Skupina DELTA má približne 170 zamestnancov, ktorí pôsobia v oblastiach architektúry, projektovania, riadenia stavieb, IT, trvalo udržateľné stavebníctvo a právo a riadenie konfliktov, a s ôsmimi dcérskymi spoločnosťami je zastúpená v Rakúsku, Českej republike, na Slovensku a na Ukrajine. V roku 2010 vytvoril podnik hrubý obrat v honorároch vo výške 11 miliónov eur. Ročne spravuje DELTA stavebné projekty v celkovej hodnote približne jednej miliardy eur. DELTA sa zameriava na pozemné stavby pre zdravotníctvo, vzdelávanie, priemysel a kancelárie a tiež nakupovanie a voľno časových aktivít.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek Medzinárodný deň žien: Ako môžu zamestnávatelia podporiť ženy, aby v práci naplno využili svoj potenciál?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.