Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2015 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Banky na Slovensku zaznamenali za prvý kvartál vyššie zisky

BRATISLAVA 2. júna – Väčšina bánk na Slovensku hlási v prvom štvrťroku solídne zisky. Banky zarábali najmä na poplatkoch, keďže úrokové príjmy stúpali len mierne.

„Bankový sektor na Slovensku dosiahol za prvé tri mesiace tohto roka čistý zisk 166,3 mil. eur, čo je nárast o slušných 18,7%,“ informovala Národná banka Slovenska (NBS). Čisté úrokové výnosy, ktoré sa najväčšou mierou podieľajú na výsledku hospodárenia, vzrástli len mierne, a to o 0,8%. Na druhej strane, zisk z poplatkov a provízií stúpol výraznejšie – o 18,4%.

Podľa centrálnej banky sa nárast ziskovosti bánk spomalil, pretože naďalej klesajú úroky z úverov a rastú náklady na kreditné riziko. Na druhej strane bankám pomáha v ziskovosti rast objemu retailových úverov a pokles úrokových nákladov na vklady.

Výraznejšie nárasty ziskov
Za skokana prvého štvrťroka môžeme považovať Prima banku Slovensko, ktorá zaznamenala výrazný nárast čistého zisku na 1,02 mil. eur, čo je viac ako 9-násobné zvýšenie oproti rovnakému kvartálu v minulom roku. Tejto banke poskočil najmä čistý úrokový výnos a to takmer o 35%, pretože Prima vo veľkom požičiavala. Jej objem úverov obyvateľstvu medziročne vzrástol o 47%. Najrýchlejšie tempo rastu pritom zaznamenali hypotéky s 50-percentným medziročným rastom.

Výborne sa darilo aj OTP Banke Slovensko, ktorá od januára do marca ukončila hospodárenie v prvom štvrťroku s čistým ziskom na úrovni 1,05 mil. Eur, čo je viac ako 400% nárast. V rovnakom období minulého roka banka vykázala zisk v sume 240 tis. eur. OTP Banke sa medziročne zvýšil stav spotrebných úverov obyvateľom až o 71%.

ČSOB skupina dosiahla v prvom kvartáli tohto roka čistý zisk 24,5 mil. eur, čo je nárast o 63,7%. Čisté úrokové výnosy sa zvýšili o 2% na 50,5 mil. eur, a to vďaka pretrvávajúcemu záujmu klientov o úvery ako aj o lízingové produkty. Čisté výnosy z poplatkov a provízií sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšili o 11% na 14,1 mil. eur.

Sberbank Slovensko dosiahla v prvom kvartáli tohto roka čistý zisk 1,02 mil. eur, čo je nárast o 62% v medziročnom porovnaní. Čisté úrokové výnosy tejto pobočke ruskej banky poklesli o 7,9%, zisk z poplatkov a provízií klesol o 6,8%.

UniCredit Bank v Česku a na Slovensku hlási nárast čistého zisku o 57,8% na 1 677 miliónov Kč. Čistý výnos z úrokov sa zvýšil o 7% a čisté výnosy z poplatkov a provízií medziročne narástli o 13,5%. Banke sa darilo aj v retaile, kde jej hypotekárne úvery medziročne narástli o 14,7% a spotrebiteľské úvery o 11,2%.

Tatra banke sa tiež v prvom kvartáli darilo. Dosiahla ku koncu marca čistý zisk 33,2 mil. eur, čo je v porovnaní s prvými troma mesiacmi vlaňajška zvýšenie o 42%. Čisté úrokové výnosy síce medziročne poklesli, avšak banka zaúčtovala nižšie opravné položky a rezervy na straty, čiže v konečnom dôsledku zisk z úrokov vzrástol o 2,2% na 66,1 mil. eur. Zisk z poplatkov a provízií stúpol o 25,3% na 30,5 mil. eur.

Solídny nárast zisku
Skupina VÚB banky dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka konsolidovaný čistý zisk na úrovni 43 mil. eur. V medziročnom porovnaní si tak polepšila o vyše 17%. Pozitívny vývoj hospodárenia skupiny VÚB bol v sledovanom období podporený rastom objemu úverov klientom o 9,2%.

Sporiteľňa hlási pokles zisku
Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla v prvom štvrťroku čistý zisk 38 mil. eur, čo je pokles o 11,6% oproti minulému roku. Najväčšej banke na Slovensku rástli čisté úrokové výnosy o 3,1% na 115,4 mil. eur. Čistý príjem z poplatkov a provízií vzrástol medziročne o 5% na 31,4 mil. Eur.

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

PSS potvrdzuje svoj dlhodobo zodpovedný postoj k prírode a podnikaniu Marius Jurgilas na Finweek Bratislava Conference: “CBDC nevnímam len ako odpoveď na krypto, ale aj ako samostatný fenomén.”

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.