Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. októbra 2012 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Aký podnikateľský úver si vybrať?

BRATISLAVA 3. októbra – Na krátkodobé preklenutie nedostatku finančných prostriedkov sú určené prevádzkové úvery. Najčastejšie využívaným prevádzkovým úverom je kontokorent, resp. povolené prečerpanie účtu. Po schválení úveru banka nastaví na podnikateľskom účte úverový rámec, ktorý čerpáte podľa potreby. Úverový rámec splácate priebežne tým, že na účet sú poukazované kreditné položky, napr. zaplatenie faktúry od odberateľa.

Pri povolenom prečerpaní účtu je dôležité vedieť:

• úrok neplatíte z celej sumy úverového rámca, ale len zo skutočne vyčerpanej sumy, a len za obdobie, počas ktorého ste úverový rámec čerpali. Jednoduchý príklad: na účte máte nastavený úverový rámec vo výške 30 000 EUR s úrokovou sadzbou 9,5% p.a. Kvôli nákupu materiálu ste išli na účte do mínusu vo výške 5 000 EUR. Po desiatich dňoch od nákupu materiálu vám odberateľ zaplatil faktúru vo výške 8 000 EUR, t.j. čerpaný úverový rámec sa vyrovnal a na účte ste opäť v pluse. Za čerpanie 5 000 EUR počas 10 dní zaplatíte na konci kalendárneho mesiaca úrok vo výške 13,20 EUR.

• zistite si, aké poplatky sú spojené s daným prevádzkovým úverom. Niektoré banky účtujú tzv. záväzkovú províziu, čo znamená, že platíte aj úrok za nečerpaný úverový rámec. Ak pre ilustráciu použijeme vyššie uvedený príklad s tým, že daná banka účtuje okrem úroku aj záväzkovú províziu za nečerpaný úverový rámec vo výške 0,5% p.a, okrem úroku 13,20 EUR za čerpanú by ste zaplatili na konci mesiaca navyše záväzkovú províziu vo výške 11,80

Ako doplnkovú formu financovania prevádzky je možné využiť aj firemnú kreditnú kartu. Výhodou firemnej kreditnej karty typu revolving je bezúročné obdobie (v ČSOB až 45 dní), k dispozícii máte ďalšiu finančnú rezervu nezávislú od stavu vášho podnikateľského účtu, poistenie liečebných nákladov a možnosť ďalších doplnkových služieb.

Chcel by som rozšíriť svoju výrobu a k tomu potrebujem kúpiť nový stroj. Nemám však dostatok prostriedkov na jeho financovanie. Aký typ úveru by ste mi odporučili?

Na tento účel je vhodný investičný typ úveru. Vzhľadom k tomu, že banky ponúkajú rôzne typy investičným úverov, pri žiadosti o úver odporúčame pre porovnanie ponúk zistiť nasledovné skutočnosti:
• spôsob konštrukcie úrokovej sadzby (či ide o pohyblivú sadzbu alebo fixnú sadzbu na celé obdobie splácania),
• spôsob splácania (lineárny spôsob splácania je z hľadiska preplatenia úrokov výhodnejší v porovnaní s anuitným spôsobom),
• typ požadovaného zabezpečenia,
• v prípade účelového úveru výšku vašej participácie na úvere, čo znamená, že časť investície musíte uhradiť z vlastných finančných zdrojov,
• možnosť bezúčelového financovania (v prípade, že z nejakých dôvodov neviete banke dokladovať účel využitia prostriedkov).

Ako je možné získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu, resp. ušetriť na úrokoch?

Úrokovú sadzbu môže pozitívne ovplyvniť dodatočné zabezpečenie. Pri investičnom úvere je cenovo výhodnejší účelový typ. Pri pohyblivej sadzbe žiadateľ môže získať úsporu úrokových nákladov tým, že pohyblivá základná sadzba (napr. EURIBOR) klesá. V prípade, že má obavy pred rastom EURIBORu v budúcnosti, ČSOB ponúka možnosť poistiť si riziko pohybu úrokovej sadzby.

Pre viac informácií navštívte stránku www.csob.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Otvárací ceremoniál odštartoval 30. ročník MFF Art Film 5 žien a 5 tajomstiev. Päťhviezdičkový víkend, na aký sa nezabúda!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.