Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. septembra 2017 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Aktualizované kódy cenných papierov uľahčia investorom rozhodovanie

BRATISLAVA 19. septembra 2017 – V súlade s aktualizovanými normami ISO 10962 a ISO 18774, Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. (CDCP) od júla tohto roku prideľuje všetkým aktívnym cenným papierom, ktoré sú v SR registrované, upravené kódy CFI a FISN. Presnejšie a komplexnejšie informácie obsiahnuté v kódoch zjednodušia a urýchlia účastníkom globálneho kapitálového trhu prístup k dôležitým informáciám o cenných papieroch a zvýšia ich dôveryhodnosť.

Globalizácia kapitálových trhov vyžaduje spoločný jazyk, ktorý umožní všetkým účastníkom trhu jednotné chápanie pojmov. Pre medzinárodný obchod je dôležité najmä jednotné označovanie cenných papierov (CP) a príbuzných finančných nástrojov. „S nárastom cezhraničného obchodovania s CP nastala situácia, kedy sa informácie o nich stali pre rozhodovanie účastníkov kapitálových trhov kľúčovým prvkom pre investovanie. Neschopnosť získavať informácie vyvolalo potrebu ich konzistentnej a jednotnej klasifikácie,“ konštatuje Ing. Iveta Macková, vedúca odboru Emisií z CDCP.

Z toho dôvodu vznikli medzinárodné normy ISO, ktoré zaviedli jednotné kódy pre označenie CP vydávaných vo všetkých krajinách sveta. V súčasnosti sa na tento účel využívajú tri rôzne kódy: ISIN – základný identifikátor emisie CP, FISN – krátky názov CP a CFI – kód slúžiaci na detailnejšiu klasifikáciu CP. S rozmáhajúcim sa medzinárodným obchodom s CP sa ukázali aj tieto kódy ako nedostatočne presné. K vyriešeniu tohto problému smerovali najnovšie aktualizácie medzinárodných noriem ISO, ktoré sa vzťahujú k identifikačným kódom CFI a FISN. Upravené označenia prinášajú jednotné, presnejšie a tiež detailnejšie definovanie jednotlivých CP a finančných nástrojov. Poskytujú tak všetkým účastníkom globálneho trhu komplexnejšie informácie o cenných papieroch aj bez doteraz často nutných analýz.

CFI – PODROBNEJŠIE INFORMÁCIE O CP„Keďže celosvetový kapitálový trh je otvoreným systémom, kde vznikajú nové druhy cenných papierov, účastníci trhu pre svoje investičné rozhodnutia vyžadujú čo možno najviac informácií,“ konštatuje Ing. Roman Kucharik z CDCP.

V súlade s aktualizovanou verziou normy ISO 10962 z roku 2015 teraz kód CFI rozširuje možnosti bližšej identifikácie CP unifikovaným definovaním niektorých ich atribútov a zároveň poskytuje priestor na poskytnutie ďalších, dodatočných informácií, ktoré pôvodná norma neposkytovala.

FISN – JEDNOTNÉ DEFINOVANIE NÁZVU CP„Jednotlivé národné trhy často kategorizujú svoje cenné papiere buď rozdielne, hoci sa jedná o cenné papiere so zhodnými rysmi, alebo naopak nedostatočne identifikujú ich odlišnosti, čo je často pre účastníkov trhov mätúce,“ vysvetľuje Ing. Kucharik.

Pôvodná norma ISO 18774 nemala pevne stanovenú identifikáciu charakteristík cenných papierov, čo mohlo viesť k ich nedostatočnej identifikácii. Z uvedeného dôvodu bol v roku 2017 ako dodatok k norme schválený zoznam oficiálnych unifikovaných skratiek, ktoré umožňujú jednotnú a presnú identifikáciu základných charakteristík a taktiež poskytujú väčšie množstvo uvedených charakteristík.

ĽAHŠIE A RÝCHLEJŠIE ROZHODOVANIEInvestori a sprostredkovatelia obchodu s CP sa vďaka aktualizovaným kódom dozvedia popri dobe splatnosti napríklad aj výšku fixnej úrokovej sadzby, či spôsob zabezpečenia CP, čo môže byť dôležitou informáciou pri rozhodovaní o plánovanej investícii. Kľúč k presnému dekódovaniu číselných označení nájdu účastníci obchodu s CP v príslušných aktualizovaných normách ISO 10962 pre kódy CFI a ISO 18774 pre FISN.

Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s., ako účastník európskej platformy Target 2-Securities (T2S) a člen Asociácie národných číslovacích agentúr (ANNA), odo dňa 3.7.2017 automaticky pri prideľovaní kódu ISIN prideľuje aj kódy CFI a FISN v súlade s aktualizovanými normami ISO všetkým aktívnym cenným papierom vydaným v Slovenskej republike. Tie sa stávajú v očiach zahraničných investorov čitateľnejším a dôveryhodnejším finančným nástrojom.

K téme

Miloslav Luther ďalším laureátom Zlatej kamery na MFF Art Film 2024 Centrálny depozitár cenných papierov vytvára jednotný zdroj informácií pre kapitálový trh

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.