Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Ako sa odlišuje banka od nebankovky

BRATISLAVA 28. novembra – Rozdiely medzi bankou a nebankovkou, hoci sa v poslednom čase zmenšujú, stále existujú v úrokoch, poplatkoch, v ročnej percentuálnej miere nákladov (RMPN), ale aj v sankciách za neplatenie.

Základný rozdiel medzi bankou a nebankovkou je aj v tom, že banky sa riadia podľa prísnejšej legislatívy a podliehajú dohľadu NBS. V porovnaní s nebankovými subjektmi banky poskytujú klientom komplexnejšie služby od založenia účtu cez vkladové produkty až po poradenstvo.

„Ide o dlhodobý vzťah, ktorý nie je založený len na úverovom produkte. Klientovi ponúkame bezpečnosť a stabilitu,“ informuje Lenka Lendacká, hovorkyňa Poštovej banky.

Úroky a poplatky
Pri úverových produktoch majú banky spravidla nižšie úrokové sadzby, ako nebankové spoločnosti, ale nie je to pravidlo. Závisí to od konkrétnych parametrov klienta a aktuálnej ponuky finančnej inštitúcie.

Vyššie úroky v nebankovkách sú zvyčajne preto, lebo oslovujú menej bonitných klientov a počítajú s vyššou mierou nesplácaných úverov, čo sa odráža aj v cene úveru.

V posledných rokoch sa už ich úroky vyrovnávajú bankám, čom svedčí aj tento modelový príklad:

Klient potrebuje úver v sume 3000 eur. Splatnosť chce 3 rokov. Jeho čistý príjem je 800 eur a nemá iné záväzky. Aký úver by ste mu ponúkli úrok, mesačnú splátku, RPMN a o koľko by úver preplatil?

Banky sa v poslednom čase vyrovnávajú nebankovkám aj v tom, že požičiavajú klientom aj nižšie sumy (od niekoľko stoviek eur) za vyššie úroky. Na druhej strane nebankovky skresávajú úroky pri vyšších sumách a nepožičiavajú peniaze každému. V Cetelem napríklad bezúčelové úvery poskytujú až od výšky úveru 2000 eur.

Tiež je dôležité, aby ste si overili výšku poplatku za poskytnutie úveru. Nebankovky mali v minulosti výhodu v tom, že nemali poplatky za poskytnutie, vedenie ani predčasné splatenie úveru. Tieto benefity však už dnes ponúkajú aj banky. Poplatky za poskytnutie síce ešte banky majú, ale v rámci akcií ich často odpúšťajú.

Napríklad Poštová banka poplatok za poskytnutie úveru klientovi vôbec neúčtuje. Poplatky za vedenie či predčasné splatenie v bankách tiež takisto neplatíte.

„Preto by ste sa mali primárne riadiť RPMN, ktorá poukazuje na celkové náklady spojené s pôžičkou. Pri niektorých neserióznych finančných inštitúciách sa RPMN pohybuje v stovkách aj tisíckach percent,“ upozorňuje Lendacká.

Ak je hodnota RPMN vyššia ako 30% mali by ste zbystriť pozornosť a overiť si či je pôžička skutočne taká výhodná ako vyzerá.

Dôležité je informovať sa o výške sankčných poplatkov, ktoré vám v prípade platobnej neschopnosti hrozia.

„Tie sú v nebankových subjektoch pre klientov z finančného hľadiska často likvidačné. V bankách sú sankcie za omeškanie splátok limitované platnou legislatívou,“ informuje Lendacká a dodáva, že nemôžete všetky nebankovky hádzať do jedného vreca.

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

♯KtoPomozeSlovensku: Zdravotníci v nemocniciach melú z posledného, dodajme im spoločne energiu Slovensko na Expo Dubaj ako veľký hráč v segmente malých lietadiel

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.