Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Aj ECVET môže pomôcť zlepšiť stredné odborné školstvo

BRATISLAVA 18. decembra – Jesenná medzinárodná konferencia o stredoškolskom odbornom vzdelávaní v praxi ECVET TOUR II v Bratislave potvrdila zložitosť situácie, v akej sa nachádzajú školy, zamestnávatelia, aj samotní absolventi SOŠ. Nápomocnou môže byť podpora vo forme praktických projektov – takých, ako bol zmysluplný a Európskou komisiou finančne podporený projekt ECVET TOUR II.

Podľa účastníkov konferencie, základným problémom je nedobrá pripravenosť absolventov SOŠ pre trh práce. V dnešnom globalizovanom svete prichádzajú mladí ľudia do firiem prakticky nepripravení pre prax, bez potrebnej inojazyčnej gramotnosti, chýba im analytické myslenie, soft skills a motivácia.

Podľa Slavomíra Terezku z ASIT je na „adaptáciu absolventa strednej školy potrebných 6-12 mesiacov, pričom náklady na takéhoto zamestnanca dosahujú priemerne 14 000 .“ Väčšina firiem je pritom zameraných na výsledky a kvalitne pripravený absolvent by im mohol ušetriť náklady na čas aj financie.

Neodškriepiteľným faktom ostáva, že slovenské stredoškolské a korporátne prostredie nie je motivované pre realizáciu vzájomnej spolupráce. Na firmy je v tomto smere kladená prílišná byrokracia a školám chýbajú možnosti a dobre pripravení žiaci. „Ani legislatívne prostredie tejto spolupráci nepomáha. Príklady funkčného duálneho vzdelávania, kedy firma úspešne spolupracuje so strednou školou, vychováva si riadneho zamestnanca a popritom získava benefity od štátu, by sme našli nielen v Nemecku, ale aj u našich západných susedov – v Rakúsku,“ hovorí Ján Sadloň, riaditeľ SOŠ IT v Bratislave.

Aj Pavel Korbas, člen národného tímu expertov pre ECVET (Európsky kreditný systém pre odborné vzdelávanie a prípravu) uvádza, že „treba nájsť spoločnú reč medzi zamestnávateľmi a SOŠ v tom, aký výsledok/odbornú spôsobilosť má dosiahnuť študent počas odbornej vzdelávacej stáže.“ Podľa neho práve ECVET vie byť nástrojom na dosiahnutie porovnateľných zručností, a to s využitím mobilít (výmenných pobytov). Dôležitý je pritom spôsob vzájomného uznávania nadobudnutých vzdelávacích výsledkov. Vďaka ECVET-u sa aj zahraničná mobilita má stať prirodzenou súčasťou vyučovacieho procesu, čím sa zatraktívňuje aj samotné vzdelávanie na SOŠ.

Efektivitu a využiteľnosť takýchto mobilít potvrdili aj výsledky projektu ECVET Tour II, ktorý urobil pilotné popisy vybraných vzdelávacích jednotiek na dosiahnutie porovnateľných zručností v rámci profesie KUCHÁR a RECEPČNÝ a zrealizoval k nim aj mobility. Spolu 13 študentov SOŠ si vyskúšalo začleniť sa do zahraničného kolektívu a chodu rakúskej (Salzburg), troch českých (Praha, Poděbrady, Trutnov) a dvoch slovenských (Bratislava, Stará Ľubovňa) škôl.“Učte sa cudzie jazyky“, odkazuje bratislavská študentka svojim spolužiakom po návrate a potvrdzuje tak názor väčšiny pedagógov a zamestnávateľov, že veľkým problémom absolventov je aj jazyková príprava.

„Z pohľadu školy si človek uvedomí, kde má slabiny alebo naopak silné stránky a či ide tou správnou cestou. Či skutočne robíme veci tak, ako ich chce študent poznať a či našim žiakom dávame možnosti, ktoré môžu byť považované za svetové,“ dodáva Eva Krátká z Hotelovej školy v Poděbradoch.

Tento projekt bol financovaný s podporou Európskej Komisie. Táto správa reprezentuje výlučne názor autora a Komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tejto publikácii.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Stredné odborné školy sa môžu zapojiť do projektu ECVET Stredné odborné školy sa môžu zapojiť do projektu ECVET

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.