Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. februára 2013 VyhláseniaPolitické strany od PRservis.skSITA Diskusia()

99%: SDKÚ, KDH a Most sa boja o peniaze z rozpočtu

BRATISLAVA 27. februára – Predstavitelia trojice pravicových strán odmietli návrhy Igora Matoviča aj Daniela Lipšica, ktoré vychádzali z iniciatívy Transparency International, aj keď sami tento záväzok podpísali. Vtedy sa vyhovárali, že pripravia vlastný návrh.
Najdôležitejším bodom spomenutého záväzku je zmena dotovania politických strán z rozpočtu. Matovič chcel, rovnako ako hnutie 99%, dotácie stranám zrušiť úplne, Lipšic chcel časť z nich naviazať na legálne získané príjmy od členov a podporovateľov strán a tak ich výrazne znížiť.
Ľudová platforma nenavrhla v tomto smere nič. Jednoducho tento bod odignorovali a Béla Bugár odbil všetky otázky tým, že na takúto zmenu nie je naša spoločnosť pripravená.
Ak by bol schválený princíp, ktorý už dlhodobo funguje napríklad v Nemecku, výška dotácie pre strany by závisela od získaných hlasov vo voľbách a od sumy priznaných príjmov. Štátny príspevok by však nikdy nesmel byť vyšší než je výška ostatných príjmov strany.
V roku 2011 získali strany ľudovej platformy transparentne necelých 400 tisíc eur. Podľa nemeckého systému by mali nárok získať od štátu nanajvýš rovnakú sumu. Podľa nášho súčasného systému však dostali z rozpočtu 2,7 milióna eur. Až 87% príjmov SDKÚ, KDH a Mostu tak tvorila dotácia zo štátneho rozpočtu. To je viac ako 7 krát toľko prostriedkov, ako boli tieto strany schopné získať od svojich členov a podporovateľov.
Pri aplikácii nemeckého systému by SDKÚ, KDH a Most prišli len za rok 2011 o 2,3 milióna eur. To je tá zmena, na ktorú podľa Bugára „nie je ešte spoločnosť pripravená“.
Systém, ktorý zahŕňa takzvaný princíp „matching funds“, funguje v Nemecku dlhodobo. Naša spoločnosť je určite viac pripravená na takýto model financovania strán, než na ponuku vyhorených politikov ľudovej platformy.
Dnešný stav stranám ako je Most, SDKÚ, KDH a ich utajeným sponzorom vyhovuje a nikdy nemali skutočný úmysel ho meniť. Pred voľbami preto zavádzali Transparency International, médiá a aj verejnosť.

Ivan Weiss a Peter Mikletič
lídri hnutia 99%

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

Otvorený list predsedu vlády SR šéfredaktorke týždenníka PLUS 7 dní RTVS: Hostia a témy víkendovej diskusnej relácie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Politické strany

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.