Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2013 VyhláseniaPolitické strany od PRservis.skSITA Diskusia()

99%: Politikov nezaujíma utrpenie ľudí v domovoch dôchodcov

BRATISLAVA 17. júna – Systém sociálnych služieb na Slovensku je riadený politickými nominantmi bez príslušného vzdelania a praxe, nespravodlivo rozdeľuje verejné zdroje a nedostatočne kontroluje často desivé prípady zaobchádzania personálu s klientmi domovov dôchodcov.
Občianski zástupcovia hnutia 99% pokračovali minulý víkend v obci Belá v Žilinskom kraji v sérii stretnutí svojich odborných tímov. Tentokrát bol hlavnou témou stav poskytovania sociálnych služieb na Slovensku a príprava hnutia 99% na blížiace sa voľby do
Jednou z priorít hnutia 99% je presadzovať štát, kde odborné veci riadia odborníci a nie stranícki nominanti bez príslušného vzdelania či praxe. Sociálne služby na Slovensku sa s neprofesionálnym prístupom potýkajú na všetkých úrovniach, od jednotlivých domovov sociálnych služieb, cez orgány žúp, až po ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
„Dozvedeli sme sa o prípadoch, keď o sankciách pre profesionálne vyškolené ošetrovateľky v domovoch dôchodcov rozhodujú ľudia so vzdelaním v technických oboroch, ktorí majú nulovú prax v sociálnych službách. Predstava, že o odborných pochybeniach rozhoduje politický nominant bez príslušného vzdelania a praxe je desivá!“ – hovorí Milan Mrázik, jeden z lídrov hnutia 99%.
Neodborné riadenie sociálnych služieb a nezáujem o riešenia, ktoré by zlepšili situáciu sociálne odkázaných starších ľudí zo strany vládnej strany Smer majú podľa účastníkov stretnutia priamy vplyv na zhoršovanie zdravotného aj psychického stavu klientov DSS a traumatizujú dôchodcov, ktorí by boli najradšej, ak by sa do takto prevádzkovaných zariadení nikdy nedostali.
Finančné príspevky pre domovy dôchodcov nie sú odstupňované podľa toho, akú aktívnu starostlivosť klientom poskytujú a tak sa šepká o postupoch personálu, ktoré zahŕňajú preventívne “zaplienkovanie” klientov hneď po nástupe do DSS, ktoré vedie k imobilizácii klienta. Následkom je dehydratácia, preležaniny a iné komplikácie zdravotného stavu. Kontrola zo strany VÚC aj ministerstva je nedostatočná, no problém je aj v poddimenzovanom personále a nedôstojnom ohodnotení ťažko pracujúcich ošetrovateliek.
O týchto problémoch ľudia pohybujúci sa v oblasti sociálnych služieb dobre vedia, no boja sa otvorene o nich hovoriť, aby neohrozili svoju prácu.
“Nedôstojné podmienky v domovoch dôchodcov vôbec nesúvisia s večnými intrigami politikov a s červenými či modrými nálepkami, ktorými sa označujú. Nesúvisia ani s hospodárskou krízou, aj keď by takáto výhovorka mnohým vyhovovala. V skutočnosti sú len verným odrazom toho, ako politikom záleží na ľuďoch.” – dodáva Milan Mrázik.

Tlačový servis 99%

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Severské krimi Dievča v orlích pazúroch. Séria Millennium pokračuje! Riaditeľ GLN Norbert Kyndl: Tomášička je výnimočná už 60 rokov, a to vďaka každému tomášičkárovi

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Politické strany

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.