Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. mája 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Zrada zrodila legendu

Bratislava, 11.5.2017 – Vedeli ste, že legendárny Fernet Stock je už na svete 90 rokov? Prvá fľaša Fernet Stock uzrela svetlo sveta vďaka zrade. Mladý taliansky výrobca likérov Lionello Stock mal s konkurenčným výrobcom džentlmenskú dohodu. Lionello Stock vyrábal koňak, zatiaľ čo jeho konkurent bylinné likéry. Dohodu však druhá strana porušila a tak Lionello tiež nezaváhal a z trezoru vytiahol starý rodinný recept na horký bylinný likér. A tak sa v roku 1927 na trhu objavil celkom nový alkoholický nápoj a zrodila sa legenda.

Fernet Stock je od počiatku spojený s likérkou Stock Plzeň-Božkov a tu začala jeho cesta k úspechu. Kým sa však dostal na výslnie, prešiel tŕnistú cestu. Často stačilo málo a zanikol by. Už v 18. storočí taliansky mnísi experimentovali s bylinkami. Namiešať vyvážený a chutný nápoj dokázali len tí najlepší a tieto receptúry boli vždy predmetom tajomstva. Inak tomu nie je ani dnes.

Tajná receptúra na Fernet Stock sa skladá zo 14 bylín pochádzajúcich z celého sveta. Dokonale vyvážená chuť vzniká iba pri použití správnej zmesi kvalitných bylín, ktoré podliehajú prísnej kontrole kvality. Odtajnenými prísadami sú koreň z horca, zemežlčová vňať, harmanček rímsky a chinínová kôra. Bylinný macerát zreje v sudoch niekoľko mesiacov pod drobnohľadom majstra destiléra. Presné znenie receptúry poznajú aj dnes iba dvaja ľudia, ktorí spolu nemôžu cestovať autom ani lietadlom, aby tajomstvo receptúry ostalo zachované.

Hneď po svojom vstupe na trh v roku 1927 si Fernet Stock získal obrovskú popularitu. V 30 -rokoch jeho obľuba neustále rástla. Potom však prišla 2. svetová vojna a obdobie okupácie. Po oslobodení v roku 1945 bola továreň znárodnená a dovoz bylín z cudziny bol problematický. Tak sa stal Fernet Stock tzv. „podpultovým“ tovarom, čo ešte viac umocnilo jeho pozíciu legendy medzi alkoholickými nápojmi. V roku 1989 sa po privatizácii začala písať nová éra továrne. Aby majitelia uspokojili dopyt po Fernet Stock, výroba sa rozšírila až 500-násobne. Stock Plzeň-Božkov je v súčasnosti najväčším výrobcom alkoholických nápojov v Českej republike a na Slovensku patrí značke Fernet Stock prvenstvo v kategórii horkých bylinných likérov.

Oslávte s nami 90 rokov značky Fernet Stock – či už s originálnym horkým Fernet Stock, sviežim Fernet Stock Citrus, šťavnatým Fernet Stock Cranberry alebo grandióznym Fernet Stock Grand so silou ovocia, bylín a čajového extraktu.

K téme

Najväčším nepriateľom je láska. Historická romanca Vojvoda a kráľovná Vždy si vezme, čo chce! Je tu pikantná Omamná príťažlivosť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.