Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. októbra 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Zoznámte sa s Big Data – najcennejšou komoditou sveta

Sexi, lukratívna, inovatívna a rýchlo rastúca oblasť, ktorá drží v pozore jednotlivcov, podnikateľov, vlády aj regulátorov. Reč je o biznise postavenom na takzvaných Big Data

Na jesennom kongrese ITAPA nájdete osobnosti, ktoré sa na život pozerajú najmä cez dáta, čísla a analytiku, a dosahujú pri tom pozoruhodné výsledky. Ľudí, ktorí toto všetko vedia využiť pre celú krajinu či dokonca kontinent

Príde muž, ktorý riadi elektronizáciu Luxemburska a ktorý robí vrásky ruským hackerom

Nájdete tu aj profesora, ktorý tvorí robota. Nie do fabriky. Vytvára „lekára“

Nezabudli sme ani na spojenie IT, múdrosti a šarmu. Svoje vízie príde predstaviť žena, ktorá šéfuje e-stratégii celej Európskej únie

Nezmeškajte ich. Jesenný kongres ITAPA už 14. a 15. novembra 2017 v hoteli Crowne Plaza

Bratislava, 27. októbra 2017 – „Data is new oil“ (dáta sú novou ropou – pozn.). Toto spojenie sa začína skloňovať v spojitosti s najcennejšou komoditou sveta. Ak by ste sa v polovici minulého storočia niekoho opýtali, čo ňou v súčasnosti bude, asi ťažko by niekto spomenul „dáta“. Rozmach digitálnej éry a nezastaviteľný prísun informácií spôsobil, že technologické giganty rastú veľmi rýchlo – ako kedysi ropné spoločnosti. No tak, ako oni vďaka dátovej explózii rastú biznisovo, rastú aj hrozby pre vlády a samotné krajiny.

Svoje o tom vie jeden z top spíkrov jesenného kongresu ITAPA Gilles Feith – muž, ktorý v Európe patrí k špičke v digitalizácii verejnej správy. Gilles Feith riadi Štátnu IT centrálu Luxemburska, čo inými slovami znamená, že je tvorcom modernizácie a digitalizácie všetkých procesov v Luxembursku – v krajine, ktorá sa v rámci elektronizácie podobá Estónsku zaradenom do top desiatky štátov s jej najlepším využitím a najnižšou mierou korupcie, a ktorá zároveň patrí k najbohatším na svete. Luxembursko vďačí Gillesovi Feithovi za veľa. V procese digitalizácie stál Feith napríklad za myšlienkou vytvorenia akejsi dátovej ambasády. Jej úloha je jedinečná. Nielen pre Luxembursko, no aj pre Estónsko. V prípade akéhokoľvek útoku na štátne servre si tieto krajiny poskytujú „backup“. To znamená, že ak hackeri zaútočia či znefunkčnia estónske štátne digitálne centrá, všetky dáta má štát zálohované v Luxembursku, a naopak. Takéto zabezpečenie nemá prakticky žiadna iná vláda.

To, že má projekt dátovej ambasády zmysel, sa už ukázalo mnohokrát. Estónsko čelí neustále útokom hackerov, ktorých stopy vedú do Ruska. A hoci sú vojenské cvičenia ruských vojakov tesne pri hraniciach Estónska strašidelné, skutočná hrozba číha vo virtuálnom svete. „Toto všetko nás približuje k cieľu, ktorým je digitálna Európa. To znamená, že všetky práva a regulácie, ktoré platia v reálnom svete, možno aplikovať aj v kyberpriestore. V digitálnom svete však musíme hodiť za hlavu starý koncept hraníc medzi štátmi,“ vyhlásil v rozhovore pre Deutsche Welle Gilles Feith. Jeho prednáška Digitálna revolúcia verejnej správy bude aj o tom, ako si spomína na budovanie dátovej ambasády, či o tom, ako môžu krajiny jednoduchšie digitalizovať štátnu správu. Pozrieť si ju môžete na ITAPA 15. novembra.

Spracovanie big data a práca s nimi na takej úrovni, aby dokázali efektívne pracovať a prinášať pridanú hodnotu pre štát a ľudí sú otázkou, na ktorú hľadajú odpoveď európske vlády, aj samotná EÚ. Na medzinárodnom kongrese ITAPA 2017: Technology & HumanITy vystúpi s touto témou Gertrud Ingestad. Žena, ktorá sa na post šéfky celoeurópskeho IT s počtom zamestnancov 30-tisíc vypracovala z pozície učiteľky, a ktorá je známa tým, že sa rozhoduje výlučne na základe čísel a analýzy dát. Gertrud Ingestad má pod palcom Generálne riaditeľstvo pre informatiku v Európskej komisii, DG Digit. Jej hlavné posolstvo znie: IT je všade a musí mu rozumieť každý, nie iba programátori. Ako bývalej učiteľke sa jej veľmi dobre darí udávať takt pri zmene vnímania, akým smerom by sa celoeurópske IT malo uberať – digitalizácia naprieč verejnými správami musí byť jednotná, štáty musia byť schopné zdieľať IT riešenia, prípadne hľadať možnosti, ako využiť už existujúce online riešenia v iných krajinách. Zároveň tvrdo kladie dôraz na efektivitu a transparentnosť. „Vlády musia byť v očiach svojich občanov jednoznačne zodpovedné, transparentné a spoľahlivé,“ povedala na konferencii Sharing and reuse 2017. Na kongrese ITAPA 15. novembra 2017 v rámci svojej prednášky na tému Riadenie digitálnej transformácie prostredníctvom analýzy porozpráva o možnostiach, ktoré majú jednotlivé krajiny na efektívnejšiu digitalizáciu v rýchlo napredujúcej dobe.

Zmeny vo vnímaní big data a ich využívaní sa však netýkajú len najvyšších úrovní štátu. Týkajú sa aj ľudí. A aj robotov. Čo si myslíte, dokázal by taký robot pomôcť chorému človeku rozprávať, hýbať sa a pomáhať mu, aby jeho mozog neupadal? Podľa profesora v odbore umelá inteligencia na Katedre kybernetiky a umelej inteligencie na Technickej univerzite v Košiciach Petra Sinčáka to možné je. Dokonca veľmi reálne, a to už čoskoro. „Berieme prácu ľuďom a dávame stroju,“ hovorí profesor Peter Sinčák. Na kongrese ITAPA bude hovoriť o robotizácii tak, ako sme to ešte nevideli. Stroje aj dnes ľahko nahradia v práci ľudí, ktorí robia monotónnu činnosť a nepotrebujú pri práci veľmi premýšľať. Tím profesora Sinčáka však ide ďalej a tvrdí, že stroj môže pomáhať aj pri kognitívnej terapii pacientov s alzheimerovou chorobou. Inšpiratívny výskum vám predstaví 14. novembra počas prednášky Cloud Social Robotics pre kognitívny tréning.

Viac informácií, program a registrácia: www.itapa.sk

Bezplatná akreditácia pre médiá: http://www.itapa.sk/akreditacia-novinarov/

Otázky: media@itapa.sk

K téme

Riaditeľ GLN Norbert Kyndl: Tomášička je výnimočná už 60 rokov, a to vďaka každému tomášičkárovi V roku 2024 budú kľúčové technológie, ktoré zvýšia ľudskú produktivitu a kreativitu, ukazuje nová správa Accenture Technology Vision

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.