Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. apríla 2014 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Zmena zápachu zemného plynu

BRATISLAVA 4. apríla – Spoločnosť SPP – distribúcia, a. s., ako prevádzkovateľ distribučnej plynárenskej siete na Slovensku bude s účinnosťou od zajtra meniť postupne na celom území Slovenska doteraz používaný odorant zemného plynu, čo je zmes pridávaná do zemného plynu za účelom dosiahnutia jeho prenikavého zápachu. Nový odorant s názvom Spotleak 1007 je na báze terciárneho butylmerkaptánu. Doteraz používaný THT bol odorant na báze tetrahydrotiofénu, čo spôsobí miernu odlišnosť v zápachu zemného plynu.

Táto odlišnosť v chemickom zložení spôsobuje, že odorant Spotleak 1007 má intenzívnejší, výraznejší zápach než THT. Zápach čo do čuchového vnímania človekom je obdobný ako zápach THT avšak s miernym odtieňom zápachu sírovodíka.

Najmä v prvých mesiacoch, kedy sa budú plynovody nasycovať novým odorantom, budú dávky pridávaného odorantu vyššie než štandardne. Preto sa môžu vyskytovať prípady intenzívnejšieho zápachu plynu, než na aký sme doteraz zvyknutí. Do doby, kým si obyvateľstvo zvykne na nový odorant, resp. mierne odlišný zápach, je potrebné, aby boli ľudia ostražití a každý zápach v domácnosti, či inde, preverili, aby nedošlo najmä v prvých mesiacoch k zámene zápachu plynu so zápachom napr. kanalizácie, silne pokazených vajec, hniloby z pivnice a pod. Spoločnosť SPP – distribúcia preto žiada občanov, aby akékoľvek podozrenie na problém so zápachom plynu alebo podráždenie a vplyv na zdravie človeka či zvierat, ihneď nahlásili na Poruchovú linku – plyn 0850 111 727, ktorú nepretržite 24 hodín denne prevádzkuje naša

Odorant Spotleak 1007 nie je toxický. Prevádzkové koncentrácie odorantu v zemnom plyne sú veľmi malé (v rozsahu len niekoľkých miligramov na meter kubický plynu). Pri horení odorizovaného plynu sa odorant spáli, takže bežný spotrebiteľ za normálnych podmienok vôbec neprichádza s odorantom do styku. Napriek tomu, že v novom odorante cítiť mierny zápach sírovodíku, nebude mať nový odorant žiaden negatívny dopad ani na technologických odberateľov, ktorí využívajú odorizovaný zemný plyn v priemyselnej výrobe, pretože podiel síry v tomto odorante je rovnaký ako pri pôvodnom odorante THT. Túto skutočnosť potvrdzujú aj skúsenosti zo zahraničia, kde sa zmena odorantu už uskutočnila.

Zemný plyn je prírodný horľavý plyn. Spomedzi fosílnych palív je to najekologickejšie palivo s vysokou mierou komfortnosti pre jeho užívateľov. Zemný plyn je bezfarebný a bez zápachu, preto sa pri úprave odorizuje, aby bol identifikovateľný.

Vďaka rozvinutej distribučnej sieti je Slovensko spolu s Holandskom najplynofikovanejšia krajina v EÚ. Na Slovensku je 77 % plynofikovaných obcí, čo prispieva k výraznému zníženiu emisií do ovzdušia. V plynofikovaných obciach žije 94 % všetkých obyvateľov Slovenska.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Nábor talentov na Slovensku čaká zmena. Ework prináša dlhoročné skúsenosti a škandinávsku precíznosť Značka Ayvens vstúpila už aj na slovenský trh. Stáva sa najväčším hráčom na trhu udržateľnej mobility

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.