Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. marca 2015 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Záznam v úverovom registri nemusí znamenať stop úveru

BRATISLAVA 24. marca – Pri žiadosti o spotrebný úver banky posudzujú okrem príjmu aj vašu úverovú históriu. Tú si skontrolujú v bankovom úverovom registri. Navyše banky už majú prístup aj do registra nebankoviek, takže si vám preklepnú aj tam. Ak nájdu údaj o tom, že ste mali v minulosti omeškanú splátku, budete mať cestu k úveru ťažšiu, pretože ste rizikoví dlžník. Negatívny záznam v úverovom registri, ale nemusí znamenať to, že vám banka žiadosť o úver automaticky zamietne. Banky každú žiadosť o úver vyhodnocujú individuálne.

Ako sa dostanete do registra? Ak meškáte so splátkou úveru deň či dva nemusí vás banka do registra nahlásiť. Banky majú rôzne dátumy, kedy už hlásia omeškania. Zvyčajne je to ku koncu mesiaca. Ak napríklad banka má termín nahlasovania 20. v mesiaci a vy meškáte so splátkou od 15. v mesiaci, ale ju uhradíte 19. tak sa do registra nedostanete. Ak platbu pošlete po 20. v mesiaci alebo v nasledujúcom mesiaci už budete v registri.

Nízky príjem vyrieši spoludlžník
Druhý dôvod prečo vám banka nemusí dať úver je váš nízky príjem. Banky žiadosť o pôžičku starostlivo posudzujú a dbajú na to, aby ste boli svoj záväzok schopní splácať.

Ak vám banka úver odmietne z dôvody nízkeho príjmu, jednou z možností je, že vám ponúkne nižšiu sumy úveru než o akú ste žiadali či možnosť vziať si spoludlžníka.

Ak si nájdete bonitného spoludlžníka, môže banka prehodnotiť možnosť poskytnutia úveru. Prípadný spoludlžník by mal však vedieť, že pri úvere sú dlžník aj spoludlžník rovnako zodpovední za riadne a včasné splácanie pohľadávky. V prípade, že dlžník prestane svoj úver splácať, za jeho splatenie bude zodpovedný spoludlžník. Preberie teda na seba celú ťarchu splácania

Ako odmietnutiu predchádzať
• Ak nemáte dostatočný príjem, môžete si zobrať k úveru spoludlžníka s vyššou bonitou. Môže to byť vaša rodina, ale aj priatelia, ak sú ochotní to urobiť.
• Pred požiadaním o úver si skontrolujete aj svoje záväzky. Medzi tie sa berú aj povolené prečerpanie či kreditná karta.
• V prípade podozrenia, že máte záznam v bankovom registri, urobte si z neho výpis.

Tretí dôvod na zamietnutie úver môže byť viacero starých úverov. Ak máte na krku veľa dlhov banka bude v požičiavaní opatrná.

V prípade, že vám banka úver zamietne, nemusíte hneď bežať ku konkurencii alebo do nebankovky. Nechajte si od banky vysvetliť, prečo vám pôžičku neschválili a čo by ste mali zmeniť, aby ste boli úspešní nabudúce.

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Revolučný SiteView od PlanRadaru začne novú éru v riadení stavebných projektov. S využitím umelej inteligencie Čo si myslia stredoškoláčky o umelej inteligencii?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.