Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. apríla 2015 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Záujem poistencov VšZP o prevenciu rastie

BRATISLAVA 10. apríla – Záujem poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne o preventívne prehliadky v roku 2014, v porovnaní s rokom 2013, mierne stúpol. VšZP zaznamenala nárast pri všetkých typoch preventívnych prehliadok s výnimkou stomatologických, ktoré boli na porovnateľnej úrovni ako v roku 2013. Na preventívne prehliadky vynaložila VšZP v minulom roku takmer 52 mil. , čo je o približne 4,3 milióna eur viac ako v predchádzajúcom roku.

Z údajov VšZP vyplýva, že pri preventívnych prehliadkach sú disciplinovanejšie ženy ako muži, častejšie ich absolvujú ľudia s vyšším vzdelaním. V rámci prevencie dospelí poistenci najčastejšie navštevujú stomatológa a gynekológa. Naopak, najmenej navštevovaná bola v minulom roku gastroenterologická prehliadka, ktorú absolvovalo 0,32 % poistencov VšZP a urologická prehliadka, ktorú absolvovalo približne 5% percent poistencov. Na preventívnu prehliadku u urológa majú z verejného zdravotného poistenia nárok muži nad 50 rokov života 1 x za tri roky. VšZP však v snahe zvýšiť návštevnosť tejto prehliadky, nad rámec verejného zdravotného poistenia uhrádza urologickú prehliadku u mužov raz za 3 roky už od 40. roku života.

V rámci podpory prevencie sa VšZP v minulom roku sústredila najmä na prevenciu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Poistencov motivovala informačno osvetovou kampaňou a lekárov zvýšením úhrady za preventívne vyšetrenie o 100%. Výsledkom bol zvýšený záujem poistencov o absolvovanie preventívneho vyšetrenia a nárast testov na okultné krvácanie v stolici o 37%.Test dokáže odhaliť i nepatrný výskyt krvi v stolici a to už aj niekoľko rokov pred vznikom samotnej rakoviny. Požiadať o test môže každý poistenec VšZP vo veku nad 40 rokov, a to v dvojročnom intervale.

Nad rámec verejného zdravotného poistenia VšZP uhrádza aj ďalšie preventívne vyšetrenia a očkovania, napríklad cytologické vyšetrenie krčka maternice pri každej preventívnej prehliadke u gynekológa, očkovanie proti chrípke, tretiu dávku očkovacej vakcíny proti hepatitíde B a tiež kombinovanú vakcínu proti hepatitíde A a B, respektíve tretiu dávku tejto vakcíny a to v sume, ktorá zodpovedá cene 3. dávky vakcíny proti hepatitíde typu B.

VšZP sa každoročne snaží svojich poistencov motivovať a zároveň odmeňovať za starostlivosť o svoje zdravie. Jednou z atraktívnych foriem podpory prevencie je aj súťaž „Za preventívnu prehliadku dovolenka“, ktorú VšZP realizuje ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku. Poistenci v nej môžu vyhrať dovolenku pri mori podľa vlastného výberu a ďalšie hodnotné ceny. Od roku 2007 už VšZP rozdala vyše 450 cien za viac ako 60 000 EUR. Do súťaže sa každoročne zapojí viac ako 20 tisíc poistencov.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Rozprávkové Vianoce v Auparku Bratislava v znamení Luskáčika dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier pre marginalizované skupiny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.