Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Začína boj o záchranu mestských brán

BRATISLAVA 5. november – Opätovne na jeseň začínajú ľudia z rôznych regiónov Slovenska doslova bojovať v internetovom hlasovaní za svojho favorita v programe Poklady môjho srdca. Súťaž umožní verejnosti ovplyvniť to, ktorá z pamiatok dostane od Nadácie VÚB financie na rekonštrukciu. O priazeň sa tento rok uchádzajú historické mestské brány v Banskej Štiavnici, Bojniciach, Kežmarku, Komárne, Králi a v Spišskej Kapitule. Hlasovať za svojho favorita môžete na www.vub.sk/brany.

Brány patrili k najvýraznejším stavbám stredovekých slovenských miest. Chránili ich pred možnými útokmi a návštevníkov vpúšťali len obmedzeným počtom brán. Svoj obranný význam stratili začiatkom 18. storočia. Odvtedy chátrali alebo boli odstránené pri budovaní ciest. Do súčasnosti sa zachovali len niektoré z nich. „Ľudia majú záujem o pamiatky, hlavne o tie vo svojom regióne. Potvrdili to aj v hlasovaní, keď vlani rozhodli o záchrane sôch v Piešťanoch, predtým zase zabojovali za opravu historických hodín v Trnave, Prešove, Sobotišti a Hlohovci, či za rekonštrukciu renesančnej zvonice vo Vrbove. Rekonštrukciu všetkých objektov financovala Nadácia VÚB,“ uviedol Ignacio Jaquotot, generálny riaditeľ VÚB banky.

Každá zo spomínaných brán je niečím zvláštna. Napríklad Leopoldova brána v Komárne je súčasťou jedného z najrozsiahlejších pevnostných systémov na svete. Vstupná brána do Spišskej Kapituly pochádza zo 17. storočia. Piargská brána je symbolom Banskej Štiavnice a je jedinou zachovanou z pôvodného opevnenia. Dolná brána v Bojniciach ostala ako pamiatka na opevnenie pri Bojnickom hrade. Barbakan v parku pri Kežmarskom hrade má nevšedný polkruhovitý tvar. Brána v Králi slúži zas ako vstupná cesta do kaštieľa.

Hlasovať za záchranu mestských brán je možné do konca novembra na www.vub.sk/brany.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Dúbravka má vďaka Kauflandu svoj K Park na skok, otvorenia sa zúčastnil aj Separ Tetovač z Auschwitzu v novom vydaní, aj s filmovým spracovaním

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.