Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. júna 2013 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Vznikla Asociácia firemných nadácií a nadačných fondov

BRATISLAVA 19. júna – Slovensko je jedinou krajinou na svete, ktorá umožňuje firmám prostredníctvom asignácie rozhodovať o použití časti výnosu z daní. Od zavedenia asignácie v roku 2004 sa firmy spolu s firemnými nadáciami a fondmi stali významnými partnermi pre slovenský neziskový aj verejný sektor pri spoločnom postupe v rámci dosahovania verejnoprospešného účelu.

V roku 2011 bolo medzi TOP 200 najväčšími prijímateľmi asignácie 16 firemných nadácii, ktoré spoločne získali z asignácie 2 % sumu 7 644 tis. eur. V tom istom roku prerozdelilo TOP 20 firemných nadácií granty v celkovej výške viac než 9 mil. eur. Podľa údajov Centra pre filantropiu pritom viac než dve tretiny prostriedkov z asignácie 2 % poukazujú firmy do organizácii, ktoré nie sú priamo prepojené, zriadené, či kontrolované týmito právnickými osobami.

V situácii, keď výnosy z 2 % od právnických osôb kontinuálne klesajú, sa 8 veľkých firemných nadácií a nadačných fondov rozhodlo založiť spoločnú Asociáciu s cieľom prispievať k maximalizácii efektivity a transparentnosti pri dosahovaní verejnoprospešného účelu. „Spojili sme sa, lebo chceme spolupracovať na kultivácii komunity firemných nadácií a spoločne prispievať k ďalšej podpore firemného darcovstva na Slovensku,“ povedala predsedníčka novej Asociácie Andrea Cocherová z Nadácie ORANGE.

V roku 2011 všetky firemné nadácie rozdelili v grantoch viac než 12 mil. eur, t.j. až 85 % zo sumy svojich výnosov, pritom z viac než z 80 % na to používajú pôvodne verejné zdroje (z asignácie). Podiel grantovania na celkovom nadačnom grantovaní (t.j. za všetky nadácie na Slovensku) predstavuje za posledné roky zkruba 1/3, inými slovami, viac ako každý tretí grant poskytnutý nadáciou na Slovensku pochádza z firemnej nadácie.

„Uvedomujeme si, že zvýšená verejná kontrola a nároky na transparentnosť sú preto na mieste. Na webe Asociácie prehľadne publikujeme relevantné dáta o grantovej činnosti nielen našich členov, založenie Asociácie je tak ďalším krokom ako odpovedať na tieto nároky“, uviedla podpredsedníčka Asociácie Martina Nehézová z SPP (zriadovateľ Nadácie SPP).

Činnosť Asociácie firemných nadácií zastrešuje Centrum pre filantropiu spoločne s Nadáciou Pontis, ktoré sú už viac než 10 rokov stabilnou a rešpektovanou súčasťou komunity slovenských mimovládnych organizácii.

Viac informácií na http://www.asfin.sk/

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Súkromná škola bez školného? ALMA privíta nových prvákov OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.