Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júna 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Výstava architektúry Budovanie Európy zavíta do Bratislavy

BRATISLAVA 12. júna – Svet európskej architektúry a mesto Barcelona sa spojili a ruka v ruke oslávili minulý rok 25. výročie Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru – Mies van der Rohe Award. V deň otvorenia výstavy bol spojený aj s vyhlásením víťazov posledného ročníka Ceny. Víťazom aktuálneho ročníka ocenenia za rok 2013 sa stala stavba Harpa Reykjavik – koncertná sieň a konferenčné centrum od Henning Larsen Architects, Studio Olafur Eliasson a Batteríid Architects, Čestné uznanie pre najvýraznejšieho začínajúceho architekta získali za stavbu Red Bull Music Academy María Langarita a Víctor Navarro.

Vznikla tak jedinečná príležitosť upriamiť pohľad na štvrťstoročie architektúry v Európe a zároveň rozprúdiť debatu o jej budúcnosti. Pod heslom „Budovanie Európy, 25 rokov architektúry“ sa výstava prvýkrát otovrila v Museu Nacional d’Art de Catalunya MNAC, Španielsko.

Výstava
Výstava – Budovanie Európy, 25 rokov architektúry – sa v rámci európskeho turné objaví aj na Slovensku v design factory. Samotná výstava obsahuje zbierku modelov, ktoré zozbierala Nadácia Mies van der Rohe ako súčasť bienálneho organizovania za všetky roky existencie.

Predstavených bude dokopy takmer 220 projektov, ktoré vybrala porota počas uplynulých dvoch desaťročí. Modely budú zoradené podľa krajiny pôvodu vybraných diel a spolu budú vytvárať reprezentatívnu pomyselnú mapu architektúry Európy.

Program otvorenia výstavy
Slávnostná vernisáž sa uskutoční 18. júna 2014 o 18.00.
18.00 – tlačová konferencia pre médiá
18.30 – prednáškový blok
-Ivan Blasi – koordinátor Ceny Mies van der Rohe Awards /prednáška o histórii Ceny MVDR/
-Mária Topolčanská – koordinátorka ocenenia na Slovensku /pohľad nominátorky na Cenu MVDR/
– prezentácia vybraného videa z výstavy /výstava obsahuje 3 videá o Cene MVDR/
19.30 – oficiálne otvorenie

Informácie o výstave

design factory
19.6.-6.7.2014
po-pia 10:00-19:00
so-ne 13:00-19:00
Bottova 2, 811 09 Bratislava
www.designfactory.sk
info@designfactory.sk

vstupné: 5,- Eur, študenti 2,5,- Eur

Cena Európskej únie za súčasnú architektúru – Mies van der Rohe Award 2013

Hlavné ciele Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru – Mies van der Rohe sú spoznať a vyzdvihnúť dokonalosť na poli architektúry a tiež nasmerovať pozornosť na dôležitý vklad európskych profesionálov do vývoja nových nápadov a technológií. Odovzdávanie Ceny, ako aj Čestného uznania pre začínajúcich architektov sa udeľuje každé dva roky stavbám s ukončenou realizáciou maximálne v dvoch predchádzajúcich rokoch a v krajinách zahrnutých v Kultúrnom programe Európskej únie.*

Touto cestou ponúka Cena možnosť dosiahnuť jasnejšie porozumenie kultúrneho významu vo výstavbe našich miest ako jednotlivcom, tak aj verejným inštitúciám. Okrem toho sa ocenenie aktívne pričiňuje o podporu architektúry dvomi významnými smermi: stimuluje väčší pohyb profesionálnych architektov na území celej Európskej únie a podporuje mladých architektov v rozvoji ich kariéry.

Kandidáti Ceny sa vyberajú do užšieho kola širšou skupinou nezávislých expertov z celej Európy, združení, ktoré sú súčasťou Európskej rady architektov (ACE) a ďalších európskych národných asociácií architektov, rovnako ako členov poradného výboru.

V každom ročníku bienále vyberá porota dve diela, jedno ocení hlavnou cenou a druhé je Čestné uznanie pre začínajúceho architekta. Pri oboch porota sleduje konceptuálne, technické a konštrukčné kvality. Porota rovnako vyberá diela do užšieho výberu a v každom ročníku ich zahŕňa do katalógu a každoročnej výstavy. Víťaz hlavnej ceny získa sumu 60 000 a začínajúci architekt ocenený Čestným uznaním je odmenený sumou 20 000. Okrem finančnej odmeny získajú ocenení aj sochu z dielne katalánskeho umelca Xaviera Corberó inšpirované stĺpmi pavilónu Mies van der Rohe, symbolom Ceny a jedným z najpodstatnejších diel 20. storočia.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Historický úspech, ktorý pomôže deťom v núdzi! Na charitatívnej dražbe Kiwanis bábik padol rekord Grantová výzva Kresťanské umenie vo verejnom priestore pozná podporených umelcov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.