Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júna 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Výskumný tím BASF objavil spôsob ochrany pred UVA žiarením

BRATISLAVA 21. júna – Každý rok sa pred letnými prázdninami objavujú články, aký opaľovací krém si kúpiť, aby bola pokožka správne chránená a aby nedošlo k jej spáleniu. Málo sa ale vie, že klasické opaľovacie krémy nás chránia len proti vplyvu strednovlnového tzv. UVB žiarenia – to sa dlhý čas považovalo za jediné škodlivé žiarenie. Tzv. čierne svetlo (dlhovlnové UVA žiarenie) sa nevnímalo ako nebezpečné, no posledné vedecké výskumy dokázali, že pokožku výrazne poškodzujú. Vyšlo najavo, že čierne svetlo spôsobuje predčasné starnutie pokožky (prehĺbenie vrások, strata elasticity pokožky, pigmentové škvrny) a čo je ešte dôležitejšie, znižuje jej obranyschopnosť a môže byť prvotnou príčinou závažných kožných ochorení.

Čierne svetlo je nebezpečné taktiež preto, že jeho účinky na koži sa hneď viditeľne neprejavia, naša pokožka nám nedá žiadny varovný signál – oproti tomu u UVB žiareniu vieme, že by sme mali s opaľovaním skončiť, keď nám červenie pokožka. Význam ochrany pred UVA žiarením spočíva taktiež v tom, že viac ako 90% typov UV žiarenia, ktoré dopadne na Zem, je práve tzv. čierne svetlo.

S UVA žiarením sa stretávame tiež výrazne častejšie než so strednovlnovým UVB – pri zatiahnutej oblohe, v pološere, alebo keď stojíme za oknom. Obja-vuje sa preto otázka, ako chrániť pokožku pred každodenným vplyvom UVA lúčov. „Nové typy UV filtrov by mohli byť využívané i v bežnej dennej starost-livosti o pokožku. Pozornosť by sme mali venovať predovšetkým spoľahlivej ochrane pred voľnými radikálmi a predčasným starnutím pokožky,“ vysvetľu-je Dr. Heike Flößerová – Müllerová, expertka spoločnosti BASF pre oblasť ochrany pred slnečným žiarením.

Lúče UVA spôsobujú chronické poškodenia v spojivovom tkanive. Umožňujú totiž vznik voľných radikálov, vysoko reaktívne a agresívne látky, ktoré napa-dajú všetko vo svojom okolí. Dochádza ku genetickému poškodeniu a k poškodeniu bunkovej membrány – k poruchám v jemne vybalansovanej rovnováhe membránových funkcií. Taktiež inak prirodzené delenie spojivo-vého tkaniva, skladajúceho sa z elastínu a kolagénu, je lúčmi UVA až príliš nadmerne stimulované. Koža stráca elasticitu a vlhkosť, zároveň sa tvoria, alebo prehlbujú vrásky.

Po výskumom potvrdenej škodlivosti UVA lúčov prišla BASF s principiálnym a ďalej využiteľným riešením, patentom – filtrom, ktoré je schopné absorbo-vať UVA žiarenie a premeniť ho na neškodné teplo. Tento typ filtra nesie označenie Uvinul® A Plus. Prof. Dr. Leonhard Zastrow, vedúci výskumu pre kozmetickú značku Lancaster v Monaku hovorí: „Filter Uvinul® A Plus pri testovaní preukázal schopnosť účinne zachytávať čierne svetlo a tým výz-namne znižovať tvorbu voľných radikálov v pokožke. Tento filter môže byť ľahko kombinovaný s bežnými kozmetickými prostriedkami. Pre nás, výrobcu kozmetických prípravkov, je táto výhoda kľúčová.“

Komplexná ochrana proti UVA žiareniu nespočíva len v použití chemického UV filtra, zmieňovaného Uvinulu. Aby bola ochrana pred slnkom úplná, je nutné pripojiť filter fyzikálny. Fyzikálny filter odráža UV lúče podobne ako malé zrkadlo – odráža pritom tak dlhovlnové UVA, ako aj strednovlnové UVB. „Mini zrkadlom“ sú v tomto prípade nepatrné častice oxidu titaničitého a oxidu zinočnatého. Ich veľkosť je približne päť tisícin milimetra, čiže na pokožke nie sú viditeľné. Museli by sme vedľa seba poskladať 400 týchto častíc, aby sme dostali hrúbku ľudského vlasu. Napriek svojej zanedbateľnej veľkosti tieto častice nepreniknú do pokožky, čo preukázali interné testy BASF, ako aj nezávislé štúdie realizované v rámci projektu EU „Nanoderm“.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Motivujte svoje deti k budúcnosti v agrotechnike na Strednej odbornej škole agrotechnickej v Topoľčanoch Spoločnosť LANXESS sa dostala na zoznam spoločností, ktoré úspešne znižujú svoju uhlíkovú stopu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.