Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. novembra 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Vynašiel neviditeľný plášť, zatiaľ funguje iba pre myš

BRATISLAVA 3. novembra – Vedec Fedor Gömöry skúma možnosti využitia progresívnych materiálov a so svojím tímom sa mu podarilo vynájsť neviditeľný plášť, ktorý nedokážu odhaliť detektory magnetického poľa.

Doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc., z Elektrotechnického ústavu SAV, pôsobí na Oddelení fyziky supravodičov. V roku 2012 so svojím vedeckým tímom urobil prielom vo výskume magnetickej neviditeľnosti. Vedeckú štúdiu, na ktorej spolupracovali s vedcami z Autonómnej univerzity v Barcelone, zverejnil prestížny vedecký časopis Science. Správa o vynáleze neviditeľného plášťa preletela takmer všetkými médiami, doc. Gömöry však upozorňuje, že nejde o plášť ako z rozprávky, pretože magnetický plášť je očami viditeľný, „nevidí“ ho len merač magnetického poľa. „Snažím sa vždy pripomínať, že náš výskum sa týka magnetickej neviditeľnosti. Presnejšie by bolo magnetická ,nedetekovateľnosť‘ alebo ‚magnetická nemerateľnosť‘,“ hovorí. Neviditeľný plášť je v tomto prípade malý objekt, ktorý detektory magnetického poľa nevidia. Do neho sa potom dá vložiť predmet, ktorý zostane takisto magneticky neviditeľný. Výskum vedeckého tímu z Elektrotechnického ústavu SAV zaujal vedcov z NASA – Ames Research Center, ktorí skúmajú vplyv magnetického poľa na živé organizmy, napríklad pri dlhých letoch do vesmíru. Keďže v plášti je magnetické pole nulové, vedecké skupiny sa rozhodli spolupracovať na výrobe plášťa, ktorý bude dodatočne veľký, aby sa do neho zmestila myš.

Článok vyšiel s podporou národného projektu PopVaT – Popularizácia vedy a techniky na Slovensku, ktorého cieľom je dosiahnuť zlepšenie vnímania a postavenia vedy v spoločnosti prostredníctvom popularizácie vedy a techniky.

https://www.youtube.com/watch?v=F2cm1fLmeOs

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Na smrť od Jozefa Kariku v novom zberateľskom vydaní Seniorov čaká štvrtý ročník turnaja v petangu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.