Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. septembra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

VšZP: Študenti – nezabudnite na oznamovaciu povinnosť

BRATISLAVA 4. septembra – V súvislosti s ukončením štúdia na strednej alebo vysokej škole Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. pripomína študentom, aby nezabudli svojej zdravotnej poisťovni oznámiť, kto bude za nich ďalej platiť zdravotné odvody.

Za študentov, ktorí skončia štúdium na strednej škole, platí štát poistné najdlhšie do skončenia letných prázdnin, teda do 31. augusta. Od 1. septembra je takáto osoba povinná začať si platiť poistné sama v prípade, že sa neprihlási na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, nezamestná sa, nezačne podnikať alebo nepokračuje v ďalšom štúdiu. Túto zmenu je potrebné nahlásiť do 8 dní.

Absolvent vysokej školy v platení poistného výhodu posledných školských prázdnin nemá a štát za neho platí poistné iba do dňa vykonania štátnej záverečnej skúšky. Teda deň štátnej záverečnej skúšky (nie deň promočného aktu) je dňom skončenia štúdia na vysokej škole a je uvedený aj vo vysokoškolskom diplome. Deň skončenia vysokej školy je posledným dňom, keď za študenta platí poistné štát. Od nasledujúceho dňa si musí takáto osoba začať platiť poistné sama, ak sa však (podobne ako v predchádzajúcom prípade) neprihlási na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, nezačne podnikať alebo sa nezamestná, teda nemá iného platiteľa poistného.

V prípade, ak sa absolvent strednej alebo vysokej školy zaeviduje na úrade práce, nemusí zdravotnej poisťovni nič nahlasovať, túto oznamovaciu povinnosť za neho splní externý subjekt a naďalej platí zaňho poistné štát. Pokiaľ začne samostatnú zárobkovú činnosť – je povinný túto skutočnosť oznámiť zdravotnej poisťovni. Ak začne podnikať na základe živnostenského oprávnenia, môže tak urobiť aj cez Jednotné kontaktné miesto na živnostenskom úrade. Ak sa zamestná, túto skutočnosť za neho oznamuje zdravotnej poisťovni jeho zamestnávateľ.

Všetky vyššie uvedené zmeny sú tieto osoby povinné oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni do 8 dní od ich vzniku.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Spoločnosť MEDDI hub získala prestížne ocenenie za inováciu Správne liečení diabetici si počas Vianoc môžu dovoliť vyprážaného kapra

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.