Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. apríla 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Víťaz tendra poľsko-slovenského prepojenia

BRATISLAVA 3. apríla – Eustream, slovenský prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu a jeho poľský partner, GAZ-SYSTEM S.A., podpísali s víťazom verejného obstarávania zmluvu na štúdiu uskutočniteľnosti pre možnosti vybudovania plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom. Víťazom tendra sa stala spoločnosť GAZOPROJEKT S.A., ktorá bude spolupracovať s renomovaným poradcom Ernst&Young a so slovenskou spoločnosťou GasTech s.r.o.

Štúdia určí potrebné ekonomické náležitosti pre projekt poľsko-slovenského prepojenia a poskytne informácie o všeobecných, technických, ekonomických a environmentálnych podmienkach, ako aj o obmedzeniach, potrebných pre jeho uskutočnenie. Dokument sa bude skladať z dvoch analýz. Prvá z nich bude špecifikovať podnikateľské prostredie pre tento projekt. Druhá analýza sa bude týkať otázok spojených s realizáciou projektu a bude obsahovať napr. podrobný technický popis, ekonomické predpoklady, identifikáciunákladov, ekonomické analýzy, hodnotenie projektu v súvislosti s ochranou životného prostredia a potenciálny časový harmonogram realizácie projektu.

Projekt poľsko-slovenského prepojenia predstavuje vybudovanie nového cezhraničného prepojenia plynovodov, ktoré spojí tranzitné sústavy Poľska a Slovenska. Prepojenie, ktoré je súčasťou plánovaného Severojužného koridoru, diverzifikujetrasy plynovodov, zvýši likviditu trhu s plynom, zaistí bezpečnosť dodávok za konkurenčné ceny a významnou mierou prispeje k zabezpečeniu energetickej bezpečnosti celej Európskej únie. Značný prínos projektu pre trh spočíva v podpore procesu liberalizácie plynárenských trhov, vo vytvorení podmienok na plynulé toky plynu a v posilnení konkurenčnej výhodnosti plynu ako dôležitého zdroja pre ekonomiku.

Obe spoločnosti očakávajú spolufinancovanie projektu z Európskej únie v rámci programu celoeurópskej energetickej siete (TEN-E – Trans-EuropeanEnergyNetwork).

Partnermi projektu sú GAZ-SYSTEM S.A. – prevádzkovateľ poľského prepravného systému a spoločnosť eustream, a.s. – prevádzkovateľ slovenského tranzitného systému. Poľsko-slovenské plynovodné prepojenie je súčasťou konceptu severojužného koridoru, ktorého cieľom je prepojiť prepravné siete krajín strednej a juhovýchodnej Európy areprezentovaťkľúčový prvok v procese vytvárania jednotného európskeho trhu s plynom v regióne strednej Európy a zaisťovaťbezpečnosť dodávok zemného plynu. Predpokladom pre vybudovanie koridoru je pripojenie poľského LNG terminálu Świnoujście (s možným zdrojom dodávok z nórskeho pobrežia cez baltické potrubie) s plánovaným LNG terminálom na chorvátskom ostrove Krk (Adria LNG), prípadne aj s plánovaným plynovodom Nabucco cez prepojenie medzi Poľskom, Českou republikou, Slovenskom a Maďarskom. Súčasťou koridoru budúmnohé medzinárodné aj domáce plynovody s novými i existujúcimi traťamivo všetkých krajinách v regióne.

Cieľom integrácie plynovodných systémov Poľska a Slovenska, ako súčasti severojužného koridoru je zabezpečiť požadované podmienky pre diverzifikáciu a stabilitu dodávok plynu voboch krajinách, a tiež posilniťvývoj konkurenčného trhu s plynom v celom regióne. Prepojenie poľskej a slovenskej prepravnej sústavy môže otvoriť prístup poľským subjektom k dodávkam z takzvaného južného koridoru, ktorý má dodávať zemný plyn z oblasti Kaspického mora. Analyzované prepojenie, odhliadnuc od zabezpečenia prístupu k plynu na poľskom trhu, vrátane LNG, môže v budúcnosti ponúknuť slovenskému trhu možnosť získavať dodávky komodity z nekonvenčných ložísk v Poľsku (napr. zo zásob bridlicového plynu). Na základe výsledkov tejto štúdie budú môcť účastníci projektu rozhodnúť o ďalších krokoch.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

yv

K téme

Jubilejný 20. ročník súťaže ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2023 Škoda Bike Open Tour na budúci rok čaká už jedenásty ročník

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.