Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. decembra 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Vianočné darčeky na úver preplatíte

BRATISLAVA 11. decembra – Ak nemáte našetrené na vianočné darčeky, môžete si na nich požičať v banke. Pripravte sa na to, že prekvapenia na úver pod stromčekom preplatíte na úrokoch.

Ak si chcete požičať na nákup darčekov z banky, máte tri možnosti – využiť kreditku, povolené prečerpanie alebo spotrebný úver. O rozdieloch medzi týmito druhmi úverov sme na Banky.sk už písali v minulých článkoch.

Len pre rekapituláciu. Kreditka a povolené prečerpanie sú drahšie formy úverov, ktoré sa hodia na kratšie pôžičky. Ak ste schopní splatiť úver buď v bezúročnom období 40 až 60 dní pri kreditke, alebo do niekoľkých týždňov pri prečerpaní, môžete voliť toto zadlženie. Ak nie, oplatí sa vám skôr bežný spotrebný úver.

„Ak potrebujete peniaze iba na chvíľu a viete ich vrátiť už z ďalšej výplaty, zvoľte jednoznačne kreditnú kartu. Ak uhradíte vyčerpaný úverový rámec späť na kreditku v bezúročnom období, požičiavate si úplne zadarmo,“ vysvetľuje Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank.

Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky, dodáva, že s kreditnými kartami môžu byť spojené aj rôzne doplnkové služby ako predlženie záruky u elektroniky, čo tiež môže zavážiť pri vašom rozhodovaní o spôsobe financovania darčekov.

Výhodou povoleného prečerpania je, že úrok sa počíta len za dni, kedy na účte klesnete do mínusu. Navyše ich môžete vyrovnávať postupne a veľmi flexibilne podľa vašich možností. Napríklad ak by ste boli v mínuse 1000 eur 60 dní v Sberbanke, zaplatili by ste banke na úroku (17,90% ročne) necelých 30 eur.

Využívanie povoleného prečerpania na dlhodobejšie splácanie sa nevyplatí.

„Ak nemáte finančnú disciplínu, je vhodnejšie zobrať si spotrebný úver, kde je pevná mesačná splátka. Dlžník tak vie, koľko mu mesačne odíde z účtu na splátku a ostatné výdavky musí prispôsobiť zostávajúcej sume,“ radí Walterová z VÚB banky.

BANKY.sk zisťovali, aký úver by banky klientovi odporúčali, ak by si chcel požičať 1000 eur na vianočné darčeky. Chcel by úver splácať najviac dva roky, má príjem 700 eur v čistom a bol by bez iných úverov. Úver by si nechcel poistiť. Ponuky bánk si pozrite v nasledujúcej tabuľke.*

* Prepočty sú len informatívne a zahrňujú všetky akciové predvianočné zľavy bánk. Ostatné banky prepočty nedodali.
** klient dostane nižší úrok, pokiaľ nie je rizikový, má dobrú bonitu a úverovú históriu.
*** Pri prepočte úveru (vrátane RPMN) je zohľadnená aktuálna kampaň, vrámci ktorej ak si klienti vezmú úver do 24.12.2014 prvú splátku TB zaplatí za nich.
**** aktuálna kampaňová ponuka VÚB, v rámci ktorej vám banka na bezúčelovej pôžičke a pôžičke so splatnosťou min. 2 roky vráti 8% z každej mesačnej splátky ak máte vo VÚB bežný a sporiaci účet a splátky uhrádzate včas.

Tabuľka:
http://banky.sk/51493-sk/tisic-eur-na-vianocne-darceky-v-banke-preplatite-o-viac-ako-stovku.php

Prima banka, ktorá v tabuľke nie je, by vedela klientovi poskytnúť úver na 2 roky len na vyššiu sumu od 2 100 eur za ročný úrok 17,9 %. Vaša mesačná splátka by bola 105,16 eur, RPMN by bola vo výške 26,18 % a celkovo by ste za úver zaplatili až 2 524 eur.

Z uvedeného vyplýva, že za požičanú tisícku na darčeky by ste banke splácali od 40 do 50 eur mesačne počas dvoch rokov a úver by ste preplatili od 100 do 200 eur. V niektorých bankách by ste za túto nízku (z pohľadu bánk) pôžičku zaplatili vysoké úroky na úrovni kreditnej karty či povoleného prečerpania.

Ak sa vám tieto podmienky zdajú prijateľné a ste ochotní splácať úver dlhšie obdobie, môžete ponuky bánk využiť do Vianoc alebo do konca roka, potom sa zvyčajne akcie končia.

V prípade, že sa vám úroky zdajú vysoké, radšej si nepožičiavajte vôbec a blízkym vysvetlite, že darčeky na dlh príjemné Vianoce nemusia urobiť. Navyše splácať úroky a úver ešte rok či dva po Vianociach tiež nie je príjemná predstava. Vianočné finančné pasce sú totiž viac než lákavé….

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Zamestnanci Amazonu v Bratislave vyšli z kancelárií natierať ploty na školách Tesco každý deň pomáha zdravotníkom a nemocniciam na celom Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.